Близо 30 000 българи са инвестирали парите си в съмнителната британската компания BETL, създадена преди по-малко от година на Острова.
За краткия си живот дружеството отваря офис след офис в столицата и страната и обещава бързи печалби на всеки, въпреки че фирмата не съществува в родния Търговски регистър, показва проверка на екип на “Труд news”.
Компанията обещава бързи и лесни пари на всеки, който реши да стане собственик на техните продукти – обществени зарядни станции за мобилни телефони. За момента такива са разположени по улиците на градовете в Китай. В презентацията се посочва, че въпросните устройства се полагат в молове, ресторанти и кафенета, за да направят лесно зареждане на телефона на модерния човек от съвремието, който непрекъснато ползва апарата си. От там гарантират на своите инвеститори, че зареждачките са неизменна част и предпочитано средство в Китай и е време това да се случи и у нас. По думите на мениджърите в BETL идеята е да популяризират споделената енергия на Балканите. Печалбите от зареждането на телефони в Китай пък отиват директно по крипто сметките на нашите инвеститори и така те в кратки срокове избиват първоначалната си инвестиция.
Дивидентите на инвеститорите се изплащат единствено в крипотовалута, а не по сметки в утвърдени банки. Лъскавите и пищни партита на компанията се провеждат под строг контрол – не се допускат никакви медии, нито любопитни граждани, които искат да научат повече за дейността. Събитията им са частни и затворени, а на входа се изискват поименни покани. Канят се само вече включили се в BETL едри инвеститори. Последното голямо събитие е било в зала “Joy station” в София, а бъдещият голям коледен купон ще се състои в мол “Парадайс”.
Cпpaвкa в портала нa ВЕТL сочи, чe кoмпaниятa e peгиcтpиpaнa във Beликoбpитaния пoд имeтo ВLUЕ ЕLЕСТRIС ТЕСНNОLОGY LIМIТЕD (c peгиcтpaциoнeн нoмep 15375748) и ceдaлищe в Лoндoн. По данни на НМRС (данъчният, платежният и митническият орган на Обединеното кралство, бел. ред.) фирмата e peгиcтpиpaнa в края на 2023 г. и e пoдaлa финaнcoв oтчeт c нyлeв бaлaнc зa годината, кoeтo пoкaзвa липca нa peaлнa тъpгoвcкa дeйнocт. Междувременно BETL агресивно лансира в социалните мрежи продукт, който не е нов, нито уникален по рода си. Подобни преносими пауър-банки за зареждане на джиесеми съществуват отдавна и не са смятани за иновация. Откриват се във всеки магазин за техника и струват по-малко от 50 лева. Фирмата обаче представя своите зарядни за джиесеми като невиждани и нечувани.
Екип на “Труд news” посети един от столичните офиси на компанията, пред който регулярно се извиват опашки. В работно време помещението този път е заключено с катинар. Обаждаме се на посочения телефон, оставен на бележка на вратата. В официалния им сайт няма посочени никакви контакти за връзка, каквато е нормата при сериозните бизнес компании.
На репортерски въпрос защо не откриваме никого на терен, служителката отговаря: “Ако искате да ви разкажем повече за нашата дейност – срещите се извършват само очи в очи, защото ни омръзна от журналисти. Обучението се случва единствено в закрити “Телеграм” канали. Печалбите се изплащат само в криптовалута”.
Мениджърката на офиса и търсач на нови инвеститори категорично отхвърля теорията, че се касае за напудрена измама. В същото са убедени и десетки българи, които вече са инвестирали и са се сдобили с реални печалби. Те усилено рекламират BETL в социалните платформи, снимат се със скъпи автомобили, които са купили, след влизане в бизнеса. Някои дори се хвалят, че покрай фирмата са се сдобили с апартаменти. Едни печелят по 2000 лева месечно, други твърдят, че прибират по над 30 000 – 40 000 лева.
https://mediamall.info/