23.12.2024
zoq

Защо изпитвам носталия за времето на соца?

Не, защото съм била млада, както днес ме убеждават разни платени букъри.

Е, да, бях млада, преди това дете, но бяхме бедни – майка шивачка, татко старшина от армията с мижава заплата, мама работеше извънредни смени за повече пари, докато бях студентка. В малка къщичка в еврейската бивша махала на София, впоследствие работическа, но беше в периметъра на центъра. Качваш се на трамвая за две стотинки и отиваш да си гледаш кино на площад „Славейков“.

В училище идват едни лели от операта и без пари те водят да гледаш „Мадам Бътерфлай“ и ти оставаш без дъх, после пак и като поотраснеш малко в гимназията си събираш стотинки да си купиш билет за „Дон Карлос“.

Нямаш пари за книги, но в Градската библиотека има колкото щеш – стига да станеш рано, да отидеш първа на опашката, добре си с тичането и успяваш да си вземеш „Клетниците“ на Юго. Горда излизаш с томчето и се хилиш на поспаланите.

Учиш като луда за кандидатстудентски изпити, щото трябва да изкараш седмици – местата за деца без привилегии са малко.

Накрая си студентка, татко ти е разширил къщичката с една преработена барака да си имаш стая, ходиш на стаж във вестници, запознаваш се с всякакви хора и в един момент седиш на една маса в кафенето на писателите с Богомил Райнов, невярвайки на очите си. Истински писател и не кой да е.

Прибираш се в своята стая, бивша барака, не спиш, защото трябва да подготвиш въпроси за интервю точно с него – с Богомил Райнов, а не знаеш какво да го питаш. Тогава пак тичаш в библиотеката, или при други хора, които знаят повече за него от теб – уточнявам, все още съм млада и малко са ми познанията. И те така – с усилия, нямаше Гугъл. /Между другото в Гугъл няма знания./

Всичко в младостта ми бе много трудно и затова си я обичам моята младост.

След години имам всичко: имоти, парични средства, натрупани знания, но са равни, безлични години – нямам Богомил Райнов, от когото ме бе страх да взема интервю.

Някакъв Гого Господинов е корифеят…

Днес няма авторитети – разни мисирки говорят на „ти“ с писателите.

Каквито писателите такива и селскостопанските птици, моите колеги, добре платени – които не живеят в бивши бараки…

Зоя Деянова