14.11.2024
640-420-dumata-ciganin-ne-e-obidna-no-nosi-negativen-harakter

Политически успех в България? Няма проблем! Дори и да нямате никакъв опит, желание или пък представа какво да правите, шансът да се доберете до властта е повече от реален. Стига да следвате този кратък, но изпитан наръчник за спечелване на избори у нас. Всякаква прилика с действителни лица, събития и партии е… вероятно случайна. Или пък не.

Стъпка 1: Обещайте невъзможното!

Така де, защо да се ограничавате? Българските избиратели обичат смели обещания: ако няма грандиозни обещания за мостове, магистрали, увеличение на заплати и пенсии, как изобщо ще създадете вълнение? Никой не иска да чуе скучни приказки за бюджетни дефицити и устойчиво развитие – обещайте нещо дръзко и внушително, като например метро до Луната или безплатно кафе за всеки пенсионер. Ако след това все пак се чудите откъде ще намерите пари за тези идеи – спокойно! Просто ще прехвърлите вината върху предишните управляващи или на световната криза.

Стъпка 2: Запълнете листите с „експерти“

Нуждаете се от добър екип! Но не е важно да са експерти с реални знания – важното е да бъдат известни и фотогенични. В крайна сметка, кой би се доверил на някой икономист, когато може да гласува за актьор или певец, който „разбира проблемите на народа“? Крайно време е в парламента да се обсъждат проблемите с драматизма, който само един актьор би могъл да вложи. А ако може да включите и някой бивш спортист, успехът ви е почти гарантиран.

Стъпка 3: Разбийте опонентите… с обещания и скандали

Българският електорат цени доброто представление и малко битови скандали никога не са излишни. Пуснете слухове, че конкурентът ви е забъркан в нещо „гнусно и срамно“. Ако ви питат за доказателства – не се притеснявайте, направете невинен жест и кажете „Всички знаят това!“. За по-голям ефект можете да създадете няколко независими Facebook групи с „обикновени граждани“, които „разкриват“ скандала и се кълнат, че това е „истината“.

Стъпка 4: Купете… внимание

Рекламите по телевизията и социалните мрежи са добър старт, но те не стигат. Пробвайте с малко по-различен метод. Знаете ли, че „приятелските фирми“ в региона обичат да дават „доброволни дарения“? По този начин хем помагате на икономиката, хем си осигурявате вота на някой малък регион. Ако попитат, кажете, че просто подкрепяте малкия и среден бизнес.

Стъпка 5: Постройте „мостовете“ (но само в Instagram)

Проектите са основен стълб на всяка предизборна кампания. Но строежите са бавни, а резултатите – не винаги впечатляващи. Затова какво ще направите? Правилно, строите мостове… онлайн. Малко снимки на „започнат строеж“, компютърна визуализация, а за ефект добавете „Скоро ще бъде готово!“. Готово – мостът е на линия. Няма значение, че реално го няма – важното е хората да го виждат в Instagram и Facebook.

Стъпка 6: Увеличете сигурността… на властта си

За да запазите спокойствието си след изборите, поработете върху структурите, които отговарят за сигурността. Можете да наемете няколко лични бодигарда, които да ви придружават навсякъде и да подчертават важността ви. Разбира се, ще твърдите, че това е за защита от външни заплахи – „чужди сили, които не искат просперитета на България“. Или ако някой е по-голям скептик, просто намекнете за неясни „опасности от миналото“.

Стъпка 7: Обърнете се към традициите

Всеки българин дълбоко в себе си се чувства съпричастен с националните символи и обичаите. Пуснете няколко патриотични песни, прегърнете знамето и си направете снимка на фона на Рилските езера или пред някой паметник. Щом вашият лик, грейнал с родолюбив плам, обиколи социалните мрежи, никой няма да устои. А дори и да има съмнения, патриотичната ви любов към родината е толкова видима, че просто няма как да не ви повярват.

Стъпка 8: Винаги обещавайте светло бъдеще, но никога… срок

Когато всичко друго се провали, играйте „на сигурно“ – говорете за бъдещето. България ще бъде богата, успешна, силна… все някой ден. Няма нужда да се ангажирате с точен график, това само ще усложни нещата. Просто обещайте, че всичко ще се случи „скоро“. Използвайте магическите фрази „в процес сме“ и „подготвяме мащабен план

Политиката в България не е за всеки. Но за вас, сега, тя е просто един предизборен план, списък с обещания и много, ама наистина много добри снимки в социалните мрежи. Запомнете: хората помнят това, което ги кара да се вълнуват, а не това, което е истина. Затова, продължавайте да се усмихвате уверено, докато се качвате на сцената – вашата пътечка към политическия успех е сигурна.