Българският офис на ръководената от Лаура Кьовеши европейска прокуратура не може да се похвали с дела в съда за крупни измами или срещу хора от висшите етажи на властта, но затова пък на обвинителните актове, които внася, никак не им върви.
В рамките на няколко месеца втори обвинителен акт е върнат на поправителен на делегираните прокурори от Софийския градски съд. Това видя „Сега“ в деловодните регистри.
Става дума за дело за представяне на неверни сведения, за да се получи еврофинансиране. Подсъдим по него е И.Т. От оскъдната информация в определението, с което делото е върнато на прокуратурата, се разбира, че той е даден на съд за това, че в началото на 2020 г. е представил пред Държавен фонд „Земеделие“ в Пловдив неверни сведения – декларация и 5 данъчни фактури за добитите добиви и реализираната продукция от фирми, които човекът представлявал.
Съдия Емилия Колева приема, че по време на разследването са допуснати съществени процесуални нарушения, които ограничават правото на защита на И.Т. – да разбере срещу какви факти и право следва да се защитава. Тя цитира конкретно противоречие в обвинителния акт, което „действително може да се дължи и на техническа грешка, но води до неяснота“.
Със самия обвинителен акт се очертава фактическата обстановка с тези факти и обстоятелства, които следва да бъдат установени. Тоест, важно е за всички участници в процеса, както и за самия съд, какви факти и обстоятелства следва да бъдат разследвани и подлежат на доказване, обяснява съдът и връща делото на прокуратурата.
Резултати
Докладът за 2023 г. на европейската прокуратура призна, че тя не е постигнала нито една присъда в България. За миналата година също така върху никакво имущество не са били наложени обезпечителни мерки – възбрани и запори, по искане на европейската прокуратура в България. Към края на февруари в съдебна фаза са 4 дела на европейската прокуратура в страната ни, се вижда още от данните.
Тази година европрокуратурата се похвали с присъда на бизнесдама заради субсидии за автосервиз. Жената е освободена от наказателна отговорност и санкционирана административно с глоба от 3000 лв.
Преди това пък Европейската прокуратура в София се похвали и че е дала на съд земеделски производител, собственик на овцеферма, заподозрян за измама със субсидии и подправяне на документи. Този проект е за около 69 000 евро. В края на юни на съд беше даден и млекопроизводител
narod.bg