21.11.2024
nikolay-mihalov-treis-750x430

Допълнително увеличение на сумите по договорите за изграждането на участъка от третата линия на метрото към кв. „Левски Г“ са поискали строителите на отсечката.

Иска се индексация от над 15%, какъвто е пределът за увеличение на строителните договори, приет от Столичния общински съвет. Точни суми няма, а максимумът е 50% от стойността на договорите.

За целта обаче са нужни средства от държавния и общинския бюджет, тъй като изграждането на метрото се финансира с европари и местно съфинансиране. Това стана ясно по време на заседание на транспортната комисия към общинския съвет в понеделник.

В бюджета на общината за момента обаче нямало средства за поредно увеличение на договорите, стана ясно от изказване на зам.-кмета по финансите Иван Василев. Той добави, че от „Метрополитен“ са поискали и финансиране от държавата, но нямал информация за отговор от страна на Министерството на финансите.

Конкретни суми за индексацията не се посочват. В писмата на две от фирмите „Трейс груп холд“ и „ХСС-Монолит“, с които Mediapool разполага, е поискано увеличение до 50% от стойността на договорите, изчислено по методиката за индексация на строителните договори на Министерския съвет. Именно 50 на сто е и прагът за увеличение на строителни договори по този документ. Конкретни стойности за новата индексация на се посочват.

Ръст с до 50%

Конкретни суми не бяха обявени и от председателя на борда на „Метрополитен“ Николай Найденов, който присъства на заседанието. Според него обаче индексация трябва да има. Дружеството очаквало да получи средства от общината, а според Николай Найденов предложената актуализация на бюджета за тази година, която предстои да се гласува в четвъртък, показвала, че местната власт имала пари за метрото. „Виждаме, че има налични средства, а има нужда от актуализация“, коментира Николай Найденов. В противен случай някои от проектите на „Метрополитен“ можело да бъдат затруднени.

Шефът на борда на „Метрополитен“ обаче беше спрян от председателя на комисията Иван Таков от БСП да отговори на конкретните въпроси на общинския съветник от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Симеон Ставрев каква е стойността на поисканите индексации и каква трябва да е тя според ръководството на „Метрополитен“.

Андрей Зографски от „Спаси София“ припомни, че всеки процент увеличение на цената за строителството на третия метродиаметър, включително и на участъка през „Слатина“, би струвала 10 млн. лева и също се включи към искането за конкретна информация. „Очаквате обосновка от „Метрополитен“ и ще я получите“, коментира лаконично Николай Найденов след предупреждение от председателя Иван Таков да не се впуска в подробности по темата сега.

Цените вече са увеличавани няколко пъти

Метрото от кв. „Хаджи Димитър“ до кв. „Левски Г“ се изгражда от три дружества, а цените по договорите им са увеличавани няколко пъти заради инфлацията.

Най-скъп е договорът на „Трейс груп“ на олигарха Николай Михайлов, който в момента е на стойност 86.3 млн. лева без ДДС при първоначална сума от 75 млн. лева, т.е., над 11 милиона лева повече от договореното.

Контрактът с „Джи Пи Груп“ до момента е поскъпнал с близо 6 млн. лева – от 49.55 млн. лева на 55.4 млн. лева. Цената по договора с „ХСС-Монолит“ е нараснала от 63.6 млн. лева на 80 млн. лева.

narod.bg