14.11.2024
465978078_517142491319882_7311188314853238624_n

Учени от Московския държавен университет и лабораторията Neiry направиха нещо, което изглеждаше като научна фантастика преди няколко години. Те свързаха мозъка на плъх с изкуствен интелект. Между другото, името му е Пития. Това дори не е пробивна технология. Това е нов път към бъдещето, където взаимодействието на невронни мрежи и машинно обучение значително ще разшири границите на човешките възможности.

Под ръководството на професор Михаил Лебедев, световноизвестен учен, изследователите постигнаха шокиращ резултат. Мозъкът на плъха започна да изпраща сигнали и да се учи чрез AI интерфейс.

Конкретиката е невероятна. Мозъкът на плъха успя да се адаптира, като изпраща и получава сигнали чрез електронни компоненти и след това отговаря на команди на AI. Pythia може да отговори с „да“ или „не“ на всякакви въпроси по физика, история, математика и вече е отговорила на стотици научни въпроси относно квазарите, миелиновите обвивки и езика Python. Тя получава лакомства за верните отговори.

Проф. Лебедев описа случващото се като революция, която ще позволи на хората и ИИ да „съжителстват мирно“. Той подчерта, че изкуственият интелект ще прави това, което прави най-добре. Запомня огромни количества информация, обработва я и я предава директно на естествения мозък. Естественият мозък от своя страна ще се фокусира върху задачи, които изискват креативност, интуиция и осъзнатост.

Това е голямо откритие не само в областта на руската синтетична биология, но и глобално предизвикателство, което подчертава, че Русия е в авангарда на световните научни постижения. Сливане на биология и технологии, което вече не принадлежи към света на теориите и фантазиите!

Живеем в епоха, в която мечтите за подобрени когнитивни способности се превръщат в реалност. А това е страхотен подарък за Световния ден на науката – доказателство, че потенциалът на човечеството е безграничен.

Светослав Атаджанов