14.11.2024
terziew
Легендата за self made милионера Васил Терзиев (ако използваме лексиката на жълтопаветния красивитет), упорито отбягвана от ПП-ДБ, става все по-смрадлива.

Историята как кметът на София е самосъздал се богаташ покрай фирмата-трамплин Telerik бе припомнена от бившия министър на енергетиката Делян Добрев, който задава няколко парещи въпроса на Васил Терзиев по повод него планирано участие в предаването на журналиста Светльо Иванов, флагман на „умните и красивите“ за 35 години от „промяната“ 10 ноември.

Именно Васил Терзиев е лицето на Telerik, която през 2014 година беше продадена на американската фирма Progress Software Corporation за колосалните 262,5 млн. долара, но парите липсват в декларацията, която подава пред КОНПИ като кмет на София, защо?

Ето и въпросите на Делян Добрев:

1. Как се продава фирма, която е на колосална загуба във всяка една от последните 5 години за повече от половин милиард лева?

2. Ако тази фирма струва наистина милиарди, защо фалира година след като си смени собствеността? Дали не си е била фалирала?

3. Ако си е била фалирала, защо някой ще даде и пукнат долар за нея?

4. Има ли връзка между „Телерик” и ДС, по-конкретно определено физическо лице, вербувано от ДС и отговарящо за Индия?

5. Какво мисли за неоспоримия факт, че компанията майка на „Телерик” – „Кимкооп”, е създадена от компания, регистрирана в „офшорна зона“, по-точно Делауер?

Проверката на Narod.bg показа, че на 13.07.2005 г. Софийският градски съд вписва в Регистъра на търговските дружества акционерно дружество „Телерик“ АД. Дружеството е със Съвет на директорите Светозар Георгиев – възпитаник на АУБГ в Благоевград, Бойко Яръмов, Васил Терзиев, Христо Косев и… Георги Георгиев (бащата на Светозар Георгиев).

Уставът от учредителното събрание на „Телерик“ АД, проведено 4 месеца по-рано (17.03.2005 г.), показва следващия стадий от мимикрията.

Чл. 1, ал. 3 от устава на „Телерик“ гласи: „Телерик“ АД е дъщерно дружество по смисъла на чл. 277, ал. 3 от Търговския закон на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ ООД, гр. София, вписано в търговския регистър при СГС по ф.д. №4421/2001 г. и така част от „КИМКООП ГРУП“.

„КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ пък е фирма, специализирана в производството на оптични съоръжения, които се използват за производството на оръжие, лазерни системи и медицински устройства.

Тя започва дейността си още през 1990 г. като „КООПЕРАЦИЯ КИМКООП“. Сред първоначалните кооператори, освен Георги Георгиев – бащата на Светозар, са още 8 души. Четирима от тях вече са осветени като щатни служители на Първо главно управление на ДС с решения на Комисията по досиетата.

Това са Александър Трифонов, Христо Караколев, Красимир Стоянов и Златко Златев. Съдебните регистри по решението за вписване на „Телерик“ АД съхраняват и други части от пъзела – в началото на пътя, когато за всеки е най-тежко: На 12.07.2005 г. Георги Трифонов Георгиев – управител на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ ООД, подава заявление, с което иска съдът да впише „прехвърляне на предприятие, съставляващо дейност по производство и търговия със софтуерни продукти от „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ на „Телерик“ АД“.

Към заявлението е представен и договор за прехвърляне – подписан между баща и син – Георги и Светозар Георгиеви. В чл. 1 от договора е записано, че „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ прехвърля на „Телерик“ свое предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, съставляващо част от дейността на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ и обособено като дейност по производство и търговия със софтуерни продукти.

В документацията са приложени ведомости и баланси с активите и пасивите, които се прехвърлят от фирмата „майка“ на дъщерната фирма. От ведомостите се вижда, че Васил Терзиев, както и тримата му приятели, са служители на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“. Именно като служители на предприятието за оптична техника те са прехвърлени на „Телерик“. В съдебните архиви се вижда, че Васил Терзиев става служител на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ на 1.10.2002 г. и е такъв и през юли 2005 г., със заплата от 824 лв. Любопитна подробност е, че служители на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ са не само 4-мата приятели, но и сестрата на Васил Терзиев – Надежда Терзиева. Тя започва работа в „КИМКООП“ през април 2004 г.

При прехвърлянето на дейността за софтуерни продукти на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“ в новосъздавеното дружество „Телерик“ се прехвърлят 39 служители, валутна сметка със 157 400 долара (256 410 левова равностойност), взимания от клиенти на стойност 159 157 лв., компютри, компютърни конфигурации и програмни продукти с балансова стойност  84 594 лв. (128 995 лв. покупна стойност).

Това са получени директно активи на стойност 500 хил. лв. от фирмата-майка на дъщерната фирма. Отделно 1 315 486 лв. са описаните приходи и печалба за първите 7 месеца на 2005 г. на отдел „програмни продукти“ на „КИМКООП ТРЕЙДИНГ“, който отдел се превръща в „Телерик“.

Това за историята на първия милион на „Телерик“, видима в Търговския регистър и решения на съда, макар Васил Терзиев упорито да бяга от истината за ДС пари.

Според видяното в документите „Телерик“ не стартира от ентусиазма на Терзиев и компания и „4 подарени бюра” за офис, а започва живота си като отдел в една от успешните фирми – част от оръжейния комплекс на България.

Фирма, която е част от съзвездие фирми на служители на Държавна сигурност, част от научно-техническото разузнаване, които бързо след промените са станали успешни бизнесмени с предприятия, част от оръжейната промишленост. „Историята за това как ни приюти бащата на Зарко в една празна стая в офиса му. За това как сме мъкнали подарените ни бюра на гръб в 6 етажна сграда“ (В. Терзиев, Фейсбук, 5.07.2023 г.).

По този повод Делян Добрев пита Васил Терзиев възможно ли е това да са пари на външнотърговските дружества на ДС, изнесени в края на комунизма, които се върнаха при синовете и внуците на ДС?

И разкрива, че първоначалният капитал е от ДС, а поръчките за софтуер са от…. Русия.

Постът на бившия министър на енергетиката завършва с болезнени въпроси:

След като е продал фирмата си за толкова много пари (263 милиона долара, б.ред.), защо в декларацията му в КОНПИ няма декларирани притежание на големи парични средства или инвестиции? Негова ли е била тази фирма или е бил подставено лице?

Добрев обещава, че ако не получи задоволителен отговор на въпросите си, ще сезира в интерес на обществото компетентните институции. „Стига с фалша в политиката”, завършва Делян Добрев.

https://mediamall.info/