
Третата ми публикация по повод предстоящия след няколко дни избор на омбудсман все още не визира самия избор и шестте кандидати, а ще разгледа дейността на институцията в момента и очакванията към нея.
Първо да кажа, че разлика от скандинавските страни у нас и на Балканите няма традиция за подобен обществен защитник, тъй като тази роля от векове се изпълнява от Светата Православна Църква, в каква степен и колко ефективно е друг въпрос, от нейните архиереи и свещеници; няма и не би могло да има в такъв несплотен, запуснат и разхвърлен етнос като българския само един упълномощен институт с функциите да защитава правата на хората.
Всички знаем израза “Оплачи се на арменския поп”, произхождащ от факта, че арменският архиепископ навремето е бил близък със султана и се бил застъпил за българи, заточени и осъдени на смърт в Диарбекир, даже Христо Ботев на страниците на вестник “Знаме” му отправил публични благодарности.
В израза прозира иронията, че обикновено нищо няма да излезе от подобно оплакване, то е напразно и глуповато нечие очакване някой, който не може да свърши нещо, да го свърши.
Тъкмо такъв е в момента общественият статус (не статут) на нашенския омбудсман. Защо?
Ми защото дейността му досега никак не предизвиква обществено доверие, няма да употребя другия, доста по-грозен, идиом за Празната Мара и тъпана.
Според логиката Общественият защитник трябва да решава обществени проблеми. Кои са обществените проблеми у нас ги знаем всички, ето ви ги долу, подредени по значимост според изследване на Базелския институт за управление в Швейцария: високи цени, корупция, ниски доходи, политическа катастрофа, безработица, бедност и т.н.
Какво прави институцията на обмбудсмана по тези проблеми? На практика нищо особено.
В менюто на омбудсманския сайт има 9 позиции, една от тях е „Дейност“, тя поне на моя смартфон е празна. Ама има „Бюлетин за дейността на омбудсмана“, там за 2022 год., например, виж Бюлетин за дейността на омбудсмана на Република България през 2022 г. – Омбудсман на Република България, в рубриката „Дейности и резултати“ пише, че спрямо постъпилите през годината 15 189 жалби и сигнали е свършена конкретна работа – посредничество, с вероятно конкретни резултати, само при 414 призиви за помощ и защита, това прави точно 2,7% от всичките за годината, за другите 97,3% имало: или становище – за 9837, или препоръка – за 3196, или съвет – за 804, а 714 жалби били извън компетенциите на омбудсмана.
Точно такова – 2:98 – е съотношението на ефективните резултати към действията на арменския поп по оплакванията към него. 😉
Това е положението сега.
Ясно е като бял ден, че трябва съвършено друга парадигма в организацията на дейността на института „Омбудсман“, която определено да гравитира към реалната ѝ ефективност, не към раздаване на становища, препоръки и съвети, между другото на мен ми е малко трудно, понеже съм прост, да установя семантичната и прагматичната разлика между тях трите.
Мисля си, че би трябвало изместването на дейността при новоизбрания омбудсман да е към полето на правораздавателната система – следствие, прокуратура и съд, а и към реално действащите, ако въобще има такива де, в което се съмнявам, институции за борба с корупцията (корупцията е втория национален обществен проблем на българите, свързан е с първия, видяхте долу) – КОНПИ, КПУКИ, ДАНС, Сметната палата, соросоидния Корупционен фонд на дядо Бойко Станкушев, иначе агент Богдан от ДС, Института за борба с корупцията, Антикорупционната агенция, нея не я знам, едно време имаше и комичен БОРКОР с ефна хитра лела, изхарчила бадева милиони левове за тоз, дето духа; имаме си даже, представете си, и Национална стратетия за борба с корупцията, тя е на Министерския съвет на Главчев.
Нали знаете, че всенародната епична война срещу корупцията победи досега само… Десито Иванчева, която не е взела и един кьорав лев от никого, ама, сготвена, лежи вече 6 години в затвора, и стене, горката: „Дей Радев, дей тази Йотова? Дей този пусти Омбудсман? Дей Караджата?“
В следващата си четвърта поред публикация ще се спра на въпроса за самия избор на омбудсман: кой избира?, как избира?, защо така избира?, кого избира и от кого го избира?
Все интересни неща.
Четете моите текстове. Търсете моите книги в tornadobg.com.
акад. Петър Иванов