25.12.2024
ignatov

Бивш министър разкри голямата тайна на партийните лидери – пред камерите те се карат, но иначе са в добри отношения. Партийни интереси са само за пред публиката, а иначе лидерите на партиите пият кафе заедно и ходят на лов, каза проф. Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и преподавател в НБУ в предаването „Тази сутрин“ по bTV. Той коментира необходимостта от съставяне на редовно правителство.

„В момента ситуацията е патова. Трябва да се договарят, но при това фрагментиране интересите на отделните фрагменти надделяват над националните интереси, ако въобще те някъде съществуват в повечето глави на лидерите на тези политически формации. Затова мисля, че сега трябва да подкрепим възможността ГЕРБ да състави правителство“, каза Игнатов.

„ГЕРБ и БСП може да са от различни политически семейства, но са и от едно главно семейство и то се нарича България. И аз си мисля, че поради тяхната история и политическите отговорности, които са поемали през годините на тяхното развитие – те могат в името на българския интерес, тъй като той е по-важен от всеки партиен интерес“, каза още той.

Статистиката показва, че от май 2021 година до днес – 775 дни служебни кабинети са управлявали страната срещу едва 540 дни на редовни правителства. Цели 77% от българите очакват да има нови предсрочни избори през предстоящата 2025 г.

Това показва изследване на „Маркет Линкс“, което представихме вчера в „Тази сутрин“.

„Мисля, че това е пътят към бъдещата коалиционна култура в България. Това, което става през тези години е изключително интересно, защото в нашата парламентарна република до тази конституционна промяна, която наричаме домова книга, всъщност имахме уникална историческа ситуация, в която при парламентарната република дълго време управлява президентът“, каза проф. Игнатов.

И коментира нуждата от това да имаме работещо правителство, за да сме равноправни участници в случващото се в Европейския съюз.

Европа вече мисли за общоотбранителен фонд от 500 милиарда евро. Планът е средствата да бъдат осигурени от облигационните пазари и да се използват за увеличаване на военните разходи в очакване на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.

„Ще видим как големите производители на оръжие като Франция, Германия ще се договорят за снабдяване на бъдещата европейска войска да я наречем. А пък и ние всички сме част от НАТО. Следващият въпрос е тази европейска военна единица ще бъде ли част от НАТО и как ще се пренаредят съюзническите договорки – това не е толкова лесен процес“, заяви Игнатов.

narod.bg