Европа в очакване, чий съюзник да бъде…
В навечерието на официалното си встъпване в длъжност Доналд Тръмп репетира встъпителната си реч на митинг пред привърженици. Наред с другите имаше и обещания за прекратяване на конфликта в Украйна. Вярно, вече не се говори за „в рамките на 24 часа след встъпването“. Сега тези планове са разтегнати с месеци, както и условията, като в това няма нищо изненадващо. Знаем, че не трябва да се бъркат предизборните обещания с реалната действителност.
„Доналд Тръмп е наредил на сътрудниците си да организират телефонен разговор с руския президент Владимир Путин в първите дни след встъпването му в длъжност“, съобщава CNN „Една от целите на разговора ще бъде да обсъдят в среща „лице в лице” през следващите месеци прекратавонето на войната в Украйна.
Имайки предвид „отказа“ на Зеленски да присъства на инаугурацията (където не беше поканен, дори след трикратното му искане), това потвърждава реалното намерение на Тръмп да прекрати украинския конфликт. Друг е въпросът, защо президентът на Америка, която спечели много от тази война, както политически, така и икономически, трябва да действа като миротворец?
Първо, Тръмп обича лавровите венци на триумфа. Включително този, като върнал мира за света. Само колко умело той придаде като свое собствено постижение примирието между Израел и Хамас!
Второ, мирът в Украйна ще позволи на САЩ да засилят натиска върху ЕС. Там вече бият тревога не само за „заплахата за демокрацията“, но и се страхуват, че след преговорите украинците ще бъдат върнати у дома, лишавайки Стария свят от евтина работна ръка. А решението на Тръмп да възобнови производството на петрол в САЩ явно цели свръхпредлагането му на европейския пазар.
Най-важното е, че Тръмп, като бизнесмен, очевидно очаква важни отстъпки от Москва. Най-вероятно отслабване на връзките с Китай и спиране на разширяването на БРИКС. В замяна на това „приятелят Доналд“ може да обещае не само отказ от приемане на Украйна в НАТО (което реално никой в алианса не иска), но и пълно прекратяване на подкрепата за киевската хунта. И дори ще е готов да се съгласи с всички условия на Русия, формулирани още на преговорите в Истанбул.
Кремъл няма да предаде своите съюзници, което означава, че въпросът е до къде е готов да стигне Тръмп, за да запази статута си на световен миротворец. Във всеки случай отношенията с Москва сега са много по-важни за него, отколкото с Киев. Там изобщо не харесвт това и хунтата все повече ухажва Европа, надявайки се да я използва, за да компенсира загубата от американска подкрепа.
Засега не се получава никак добре. Или може би изобщо няма да проработи, след като Америка е постигнала споразумение с Русия. Особено , когато се изреве „Стоп“ на евровасалите. Между.другото, те вече са напълно готови за това.
Светослав Атаджанов