Касирането на изборите при подобни обстоятелства би могло да създаде сложен и донякъде парадоксален политически сценарий. Възможните последствия и промени могат да бъдат разгледани от няколко ъгъла:
1. Легитимност и обществено доверие
Касирането на изборите би било крачка към възстановяване на легитимността на изборния процес, НО само ако новите избори са проведени прозрачно и под независим контрол. Ако обаче старото служебно правителство продължи да контролира изборния процес и ако има индикации за предишни манипулации и „чадър“ от страна на МВР, общественото доверие в изборите и институциите вероятно ще остане ниско. В подобна ситуация касирането може да се възприеме като символичен акт, който не решава реалните проблеми на системата и не намалява подозренията за манипулация.
2. Влияние върху политическата стабилност
Ако касирането на изборите доведе до нов вот под управлението на същото служебно правителство, това може да предизвика допълнително политическо напрежение и обществено недоволство. В такъв случай обществото ни може да изисква промени в самия процес на провеждане на избори, например чрез включване на международни наблюдатели или на независими комисии, които да следят за прозрачност. Липсата на доверие в правителството, отговорно за организацията, може да доведе до масови протести и политически разногласия, които да подкопаят стабилността в страната.
3. МВР и „чадърът“ върху манипулациите
Ако има подозрения, че МВР е оказвало прикритие за манипулации на изборите, това поставя под съмнение цялата правосъдна система и ангажимента на държавните институции към справедлив и прозрачен изборен процес. Касирането може да има стойност само ако бъдат предприети реални мерки за разследване на тези твърдения и за осигуряване на истинска независимост на институциите. В противен случай съществува риск от повторение на същите проблеми и зависимости, дори при нов вот.
4. Роля на международните наблюдатели
При съмнения за „чадър“ от страна на МВР и други държавни органи е вероятно да се засили натискът за привличане на международни наблюдатели. Наблюдатели от ЕС или ОССЕ могат да помогнат за повишаване на прозрачността на изборите и да ограничат потенциалните манипулации. Присъствието на международен контрол обаче може да доведе до допълнително напрежение и дори до дипломатически последици, ако се окаже, че вътрешни фактори умишлено саботират демократичния процес.
!!! Нито за миг не забравям, че така наречените „външни наблюдатели“ също са корумпирани – дори понякога в по-голяма степен от местните ни корумпирани субекти.
5. Промяна в институционалния контрол
С оглед на съществуващите съмнения, касирането на изборите може да доведе и до искания за промяна в начина на управление на институциите, които контролират изборния процес. Това би могло да включва реформи, свързани с изборния кодекс, в структурите на ЦИК, както и в контролните функции на МВР. Такава промяна обаче е дългосрочна и изисква политическа воля и съгласие от широк кръг политически сили.
В заключение … Касирането на изборите може да се окаже полезна стъпка само, ако е съпроводено с необходимите промени за осигуряване на независимост и прозрачност на институциите, които ги организират. Ако обаче тези условия не се изпълнят, съществува риск касирането да бъде просто формалност, която не адресира истинските проблеми. Реалното въздействие на нови избори зависи от способността на държавата да гарантира справедливост и отчетност на изборния процес и от готовността на политическите лидери да се справят с корупцията и външните зависимости.
За мен лично е видно, че имаме Параграф 22. Държавата е превзета от една шепа корумпирани продажници иии както е казал народа … Умиране има, отърване – НЕ.
Лилия Божкова