Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков обяви пред медии, че изпраща джентълтълменско писмо към ГЕРБ този парламент да приеме антикорупционното законодателство, свързано с парите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Коментарът си той направи след учредяването на „Младежи за Промяната“.
Вместо джентълменско споразумение, ще им напишем днес джентълменско писмо. В това джентълменско писмо ще кажем – има три закона, които разделят България от десет милиарда лева, посочи Петков. Ако ни отговорите на това писмо, че няма как да приемете тези три закона, явно г-н Борисов не иска да се разследват корупционни практики, продължи за писмото той.
Кирил Петков настоя ясно и точно трите закона, одобрени от Европейската комисия (ЕК), да бъдат приети от това Народно събрание. Ако няма да ги приемем, всички да излезем пред българските граждани и да кажем – не очаквайте тези десет милиарда, защото г-н Борисов се страхува от антикорупционните закони, които ЕК изисква, добави той.
Ние казахме ясно, че имаме модел за след изборите – да предложим надпартиен премиер, който реално да не е нито на ГЕРБ, нито на една политическа сила, но да има обществено доверие, разясни Петков. По думите му реформите, свързани с антикорупционното законодателство, следва да са част от програмата на този премиер.
Имаме план и очакваме всички политически сили, не само ГЕРБ, да подкрепят, неегоистично един общественик, на който държавата ще има доверие, каза Петков. Според него естествените им партньори в този парламент ще станат ясни по делата им и ще проличат още през следващата седмица при гласуването оставката на шефа на антикорупционната комисия, която Кирил Петков сравни с „бухалка на Пеевски“. Затова този път решихме, че ще изпратим това писмо, добави Петков.
Съпредседателят на партията Асен Василев коментира, че няма как да се говори за управление с ГЕРБ, след като от ГЕРБ са готови заради комфорта на един човек да лишат държавата от десет милиарда лева, предвидени по Плана за възстановяване и устойчивост. Каква програма ще пишем – ще се лъжем на хартия или ще работим реално, хайде да започнем да работим реално, преди да започнем да говорим за каквото и да е управление, настоя Василев.
Чух г-н Борисов да разправя колко хубаво било преди четири години – и аз мога да говоря за преди четири години. Преди четири години, знаете ли какво се случи – клановете на мафията се скараха преди ние въобще да сме политическа сила, преди да сме министри. „Борисов даде Пеевски на Магнитски, излязоха негови снимки с един чаршаф и други атрибути, които не сме ги вадили ние, някой друг ги извади, скараха се за хазарта и с Черепа“, коментира Василев вчерашното изказване на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Хайде да не говорим за преди четири години, защото и на нас, и на тези младежи въобще не им пука какво е било – това, за което им пука е какво ще направим днес, за да е животът на всички нас по-добър утре, заяви Асен Василев.
Трябва да има баланс между инвестициите в инфраструктура и инвестиции в хора. Моят апел е към всички хора в ГЕРБ, говорете с г-н Борисов, имаме шеф на парламента, който не е г-н Борисов, имаме шефове на комисии, които не са г-н Борисов, влезте си във функциите да ги придвижим тези три закона и да отпушим държавата да върви напред. Когато се види, че можем да работим да върви държавата напред , тогава вече ще можем да говорим дали въобще ще може да се прави правителство. Докато базисни неща не се правят в държавата, докато всеки гледа назад и обяснява колко хубаво било преди четири години, няма как да мръднем напред, коментира още Василев.
Преди ден Асен Василев призова ГЕРБ да се приемат законите по Плана за възстановяване и устойчивост в оставащите дни на 50-ото Народно събрание.
От своя страна ГЕРБ заявяват с пост във „Фейсбук“, че кампанията на „Продължаваме промяната“ взривява всички възможности за редовно правителство и политическа стабилност. Заявлението на ГЕРБ е в отговор на условието на „Продължаваме промяната“, че ще водят разговори за бъдещо управление с ГЕРБ, ако преди парламентарните избори бъдат приети трите антикорупционни закона, необходими, за да се получи вторият транш от средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
„Многократно сме изразявали аргументите си против прибързаното законодателство, предлагано от „Продължаваме промяната“, посочват от ГЕРБ. Според тях последен пример за това са промените в Конституцията, които са създали повече проблеми, отколкото решения.
Cross