Според военни анализатори, в момента САЩ разполагат с 46 ракети-прехващачи. За всяка балистична ракета се изискват поне три противоракети. Така в момента САЩ са в състояние да прехванат не повече от 12 балистичви ракети.
Освен това, както се отбелязва, всички американски ракети-прехващачи са разположени на Западния бряг. Тоест те са насочени предимно срещу Китай, отколкото срещу Русия.
Относно перспективите за „железния купол“ над САЩ, който Доналд Тръмп обещава да създаде: Русия разполага с 1500 балистични ракети по споразумение за контрол на стратегическите въоръжения, което изтича скоро. Оказва се, че Вашингтон се нуждае от най-малко 4500 ракети-прехващачи, за да отрази евентуални атаки на Москва. Сто пъти повече, отколкото имат. Една струва около 75 милиона долара. Цифрата е мащабна.
Вероятно затова САЩ се страхуват толкова от Русия. Във всеки случай представители на предишната администрация на страната многократно са заявявали, че се стремят да избегнат пряк конфликт с Москва. От своя страна състоянието на американската противоракетна отбрана показва, че предупреждението от Русия с „Орешник“ и непрекъснатото говорене в публичното пространство за разрастване на ядрената ескалация, имаха отрезвяващ ефект върху бившия президент на САЩ Джо Байдън и неговото обкръжение.
Освен това се отбеляза, че Съединените щати заявиха, че ще реализират програма за кацане на хора на Марс, която може да бъде ръководена от Илон Мъск. Това ще струва колослни пари. Затова остава голям въпрос, дали Америка на Тръмп наистина ще успее да изгради ефективен „железен купол“ за отблъскване на ракетни атаки. Смята се, че това решение прилича повече на „намек към Китай“, отколкото на действие срещу Русия.
Светослав Атаджанов