Повечето българи посрещнаха с облекчение победата на Тръмп. Обещанията му изглеждаха спасителни за наплашеното от ядрения призрак човечество. Той се показа като човекът, който ще предотврати атомния сблъсък и ще спре войната в Украйна. Да видим какво прави сега, две седмици след победата.
Тръмп дава окуражаващи сигнали, че има формула за мир. Още не я е разкрил, но е ясно, че ще натиска Киев да приеме реалностите. В подкрепа на това предположение са и някои назначения – напр. на Тулси Габард. Известна като противник на американската подкрепа за Киев и поддръжник на диалога с Русия, тя става шеф на американското разузнаване. Тъкър Карлсън, който напук на Вашингтон интервюира Путин, става говорител на Тръмп. Робърт Кенеди става министър на здравеопазването. За посредник по Украйна новият президент е определил, както той казва, изключително авторитетна личност. Може да е Илън Мъск, може и да не е. Съвсем различен тип хора са и другите, досега оповестени членове на екипа. Отсега е ясно – ако Зеленски се опъва на формулата, Тръмп ще му спре кислорода. Проблемът ще дойде, ако Русия не бъде съгласна. А тя е в позиция на силата. От военна гледна точка напредва по фронта и всеки момент може да скъса украинската отбрана. От икономическа – не само преодоля санкциите, но изпревари Япония и стана четвъртата икономика в света. От дипломатическа – не изпадна в изолация, а засили позициите си в международни сдружения като БРИКС, ШОС и други. Вътре в Русия Путин има огромна подкрепа и няма намерение да отстъпи от исканията си – демилитаризация и денацификация на Украйна, никакво членство в НАТО и признаване на реалностите на терена. И нищо не го кара да бъде сговорчив. Но дипломацията е за това – да намери изход от кризисни моменти. А и Путин надали ще иска да се конфронтира с Тръмп още в началото на мандата му. Имаме някакви основания да се надяваме, че здравият разум ще победи.
Изглежда обнадеждаващо. Но може да стане и ужасяващо. Докато държи властта, а това е до 20 януари, дълбоката държава в САЩ може да взриви конфликта в Украйна така, че новият президент да се окаже пред ядрена война. Демократите и западните им съюзници като че ненавиждат Тръмп повече отколкото мразят Русия и ще направят всичко възможно да саботират плановете му, дори с риска от термоядрен конфликт.
Затова новоизбраният президент се готви първо да срази вътрешните си врагове. Създаде нова, свръх агенция за правителствена ефективност. Впечатляващ ход, който ще му даде възможност да прочисти безболезнено администрацията от противниците си. Просто ще ги обяви за неефикасни администратори и служители и ще ги освободи. Фактически Тръмп създава министерство на Чистката. То ще трябва да пресече политическите саботажи и да задуши т.нар. дълбока държава на демократите. Начело – друг страхотен ход – застава единственият човек в западния свят, който никой не е в състояние да купи. Просто защото никой няма толкова пари като Мъск. И той обяви просто – като повиши правителствената ефективност, ще намали харчовете на държавата през следващите 4 години с близо една трета – предвидените федерални разходи за този период са 6 500 милиарда долара или 6 трилиона и половина и те ще бъдат намалени с 2 000 милиарда, два трилиона. Една трета! Т.е. всеки излишен разход ще бъде орязан, а останалите пари ще бъдат внимателно планирани и следени.
Тези намерения сигурно предизвикват ужас в това олицетворение на безразсъдното прахосване, каквото са европейските институции. Евродепутати се гърчат в гневно безсилие и наричат Тръмп лъжец и позьор. Ще му накривят шапката. Някои по-далновидни европейски политици отдавна прозряха каква заплаха е той за склерозиралата брюкселска конструкция и пробваха да го спънат. Полският премиер Доналд Туск се опита да подлее вода на Тръмп при първия му мандат, като го провъзгласи за руски агент.
Негова работа ( на Туск ) как ще се държи, ако се срещне с Тръмп. Това видео показва какви глупости, какви празни приказки и лъжи се плямпат безнаказано из Европа и медиите, официалните де, ни карат да им вярваме. Вероятно Туск го втриса, като си спомни какви ги е говорил, но това е участта на политика – да маже днес това, което е казал вчера.
Създаването на агенция за правителствена ефективност в САЩ ще предизвика много душевни вълнения и в Европа, защото чиновничеството тук, освен много раздуто, често е пословично мързеливо. Аз имам преки впечатления от американската бюрокрация и мога да кажа, че тя е доста по-стегната от европейската, за нашата да не говорим. Ако ЕК реши да черпи опит от тръмпизма и въведе контрол върху ефикасността на европейското чиновничество, стотици милиарди евро ще бъдат икономисани. А представете си, че един ден и тук създадат подобно министерство. Изгонят калинките, любовниците, роднините, политическите протежета, мързелите и оставят само необходимия брой прецизни служители. Увеличат им заплатите с част от икономиите, които бюджетът ще реализира. Освободените попълнят пазара на труда със свежа сила, така че да нямаме нужда от чужди работници и мигранти. Бюджетът се стабилизира, разходите рязко намаляват. Не вземаме повече заеми. Тръгваме напред. И т.н.
Революция, а? Засега е в сферата на мечтите, но светът се задвижва на много бързи обороти, може би няма дълго да чакаме.
( Из предаването “ Не се страхувай “ с Васил Василев, излъчено на 18 ноември 2024 г. по Евроком )