01.02.2025
475807928_1166364081545311_1595087237414337272_n

Наистина живеем в страната на чудесата! Оказа се, че строежът на магистралата Русе-Велико Търново ще се забави, защото имало проблем с почвата… Все едно тази почва там се е появила вчера или в последните 4-5 години!

Да не си на мястото на новия регионален министър, който трябва да се обяснява за простотии, сътворени от негови предшественици и техните управления.

За проблема се знае поне от октомври 2024г., но не му е дадена гласност. За пръв път публично се споменява есента на 2024г. на Дунавския транспортен форум, който се провежда в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Всъщност, става дума за отсечката край Бяла ( 8 км.), за която се оказало, че преминавала през нестабилни почви (льосови почви). проблемът не бил идентифициран при геоложките проучвания, а строителят се натъкнал на тях… Сега се чакало ново технологично решение. Щял да се променя и проектът!

Припомням, че договорите за изграждане на трасето бяха сключени по време на кабинета „Кирил Петков“ след почти две години забавяне, спиране и мотане на процедурите.

Оказва се, че цялата държава не е знаела нещо, което го пише в учебниците по география за 7-ми клас, а именно в коя част на България какви почви има. Повтарям, учебник по география за 7-ми клас! Льосовите почви не са се появили там вчера, оня ден или преди година-две-три-пет. Кой и защо е пропуснал да съобрази наличието на такива почвени слоеве по трасето? Иначе общо достъпната информация е:

„Дунавски льосови степи

Природозащитен статут. ЗБР, БК, ДХ.

Категория. Застрашено [EN – A1, 2 B1 C3 D2 E2 F2 G2 H3 I].

Обща характеристика. Местообитанието се среща по възвишенията в северната част на Дунавската равнина, в районите с типичен (прахов) льос с дебелина от 30–50 до 100–120 m. На тези места льосовата покривка образува типични форми – „гърбици” (Оряхово, Козлодуй, Горни и Долни Цибър) и обширни льосови плата (Златията, Равнището, височините около Сомовит, Никопол, Свищов, северно от гр. Бяла). Между гр. Козлодуй и с. Горни Цибър и на други места в Северозападна България, льосовата покривка завършва на терасите на р. Дунав с отвесна, висока около 80 m и дълга 4 km стена. Льосовите степи са разпространени по заоблените била (височината на льосовите „гърбици” при с. Остров и гр. Оряхово достига до 220 m надм. вис.) и склоновете с по-малък наклон и по-слабо изразени ерозионни процеси, върху кестеняви и типични черноземи, с различна степен на деградация.“

Страната на чудесата сме, страната на чудесата!

В случая не виждам как ще бъде спазен срокът за завършване на магистралата до 2027г. при положение, че отсечката край бяла вероятно няма как да бъде завършена в срок. С колко пък ще се оскъпи целия проект – друга тема…

*на снимата – церемонията по първа копка на автомагистралата „Русе – Велико Търново“ край Ценово. Премиерът акад. Николай Денков и министър Андрей Цеков тогава представиха плановете за развитието на региона.

Карлос Контрера