19.09.2024

Налага ли се да ритнем отзад прокуратурата или тя ще се сети сама да „разкости“ вносителите, разпространителите и рекламните лица на прахчето за смъркане, което е наречено енергийна напитка?

Да се нарече „напитка“ нещо, което се смърка на прах, е напълно нелогично и силно подвеждащо!

По дефиниция, напитката е течност, предназначена за пиене. Терминът „енергийна напитка“ предполага течност, която осигурява енергийни свойства, обикновено със съдържание на кофеин, захар и други стимуланти.
Когато продуктът е във формата на прах, който се смърка, той престава да отговаря на тази дефиниция.
Смъркането е метод на употреба, който е далеч от първоначалното предназначение на течна напитка и води до различен и потенциално по-опасен ефект върху организма. Въпреки това е видно, че разпространителят/ производителят използва термина „напитка“ в маркетинговата си цел, за да подчертае енергизиращите свойства на продукта и да го свържат с вече утвърдената категория енергийни напитки, макар и това да е силно подвеждащо.
Това изкривяване на терминологията създава неправилно впечатление у потребителите, особено сред младите хора, които могат да възприемат продукта като нещо по-безопасно или обичайно, отколкото всъщност е.
Опасностите от енергийни напитки по принцип, а особено тези, които се смъркат, и вредите от рекламирането им сред деца са безспорни. В комбинация с личен пример от скандално известна жена, която поднася тръбичка към носа си, прави линия на екрана на телефона си… това не е скандално, не просто е недопустимо – ПРЕСТЪПНО Е.

Енергийните напитки, които се предлагат в необичайна форма, като смъркане, представляват сериозен риск за здравето, особено когато рекламата е насочена към деца. Този тип продукти съдържат високи нива на кофеин и други стимуланти, които, когато се смъркат, могат да доведат до бързо и опасно повишаване на сърдечния ритъм, повишено кръвно налягане, безсъние и дори сърдечни проблеми. Смъркането на тези вещества също така увеличава риска от пристрастяване и може да предизвика увреждане на носната лигавица и други респираторни проблеми.

Рекламирането на тези продукти към деца е особено тревожно, тъй като младите хора са по-податливи на влиянието на рекламите и са по-склонни да експериментират с нови и опасни продукти.
Подобни реклами често представят употребата на енергийни напитки като забавна и безвредна, пренебрегвайки сериозните рискове за здравето, които те крият. Това може да доведе до повишено използване сред деца и младежи, които не осъзнават пълния обем на опасностите, свързани с тези продукти.

Подобни практики нарушават етичните стандарти за реклама и могат да имат дълготрайни негативни последствия върху здравето на подрастващите, включително развитие на зависимости и сериозни здравословни проблеми в бъдеще.

Съществено е да се предприемат мерки за ограничаване на достъпа на деца до такива продукти и за забрана на агресивната реклама, която ги насърчава да експериментират с опасни вещества.

Лилия Божкова