24.11.2024
liana_pandelieva

Не знам друга държава по света с толкова пикаещи мъже по магистралата, а и по всички пътища, както е у нас. Не съм виждала и толкова детски площадки с майки, вирнали дупета, докато изканват детето, а то не ще и не ще 😆

Причината е културно-историческо-фактологична:

В Европа само Румъния е с повече външни тоалетни от България. У нас учтивите собственици на външен нужник се надигат от масата и казват: „Отивам по вънка“. Обикновените ползватели на дворната дупка са прями: „Отивам в клозета“. То е част от „българщината“ – като ти напъне – където завариш – у нас става и на ръба на ски пистата.

Факт е, че съвременната градска култура от ХХІ век утвърждава вековната традиция „където ти дойде“ и още не съм чула, че някой кмет е направил програма за достъпни тоалетни за всички. „Хората цапат!“ – казват и затова на никого не му се поддържа. Ми как няма да цапат, като не знаят как се ползва!

Думата closet – гардероб – е сред първите, която българите лесно научават на английски – зер всички знаем що значи, а и пак се затваря с врата…

Според официалните данни 620 хиляди българи търчат на двора всеки път, когато се наложи, и активно допринасят за бурния растеж на биоземеделието около своя дом. Най-тлъстата коприва расте край нужниците. Факт. И на доматите помага, когато са наблизо, а също на ягодките, на малинките…

ФАКТИТЕ:

– В 46 града и 4228 села все още няма канализация.

Ама ние сме направо вътре в Зелената сделка – чиста екология и естествено наторяване!

– Над половин милион българи не могат да разчитат на редовно водоснабдяване, а някои живеят от години изцяло без вода;

– Над половин милион българи не се къпят редовно, защото когато нужникът е на двора, едно е сигурно – вътре баня няма;

– Над половин милион българи няма как да възпитат децата си в елементарна хигиена и така от гърнето, те преминават към дупката, а ръцете се отриват в дрехите;

– СПА столицата на Балканите Велинград, продължава да е без пречиствателна станция за отпадни води. Така всичко от бурната СПА експлоатация потъва в земята, отива при минералната вода и гя продължава да е лековита, та знае ли се.

 

За да сме справедливи: масово старите къщи в Несебър са с монтирани табели, изнесени поне с метър настрани и големи бели надписи WC. Върви, че направи снимка на стария Несебър без такъв знак в кадър!

А сега вижте какво предлагат като приоритети кандидатите за депутати – ПАК.

Лияна Панденлиева