Докато депутатите се крият от журналистите из катакомбите на стария Партиен дом, т.нар. „ремонт“ в емблематичната стара сграда на Народното събрание е буквално доникъде.
През есента на 2023 г. Народното събрание се премести в сградата на бившия Партиен дом на пл. „Княз Александър I“ №1 с мотива, че е нужен „спешен основен ремонт“ на старата сграда на парламента на площад „Народно събрание“ №2. На въпрос от OFFNews тогава бе отговорено, че сградата е „физически и морално остаряла“ и че е открито опасно изтичане на фреон от климатичните инсталации.
Не е ясно какво му е спешното на ремонта, защото година и половина по-късно никаква действителна работа не е започнала, а хора от администрацията редовно ходят там, в сградата се провеждат и официални срещи.
Въпреки голямата спешност не е направено нито „подробно архитектурно заснемане“, нито „фотограметрично заснемане на фасади и покрив“, нито „заснемане на вътрешни инсталации“.
Единственото свършено е възложена обществена поръчка за „Извършване на прединвестиционни проучвания за изготвяне на инвестиционен проект във фаза „идеен проект“ за основен ремонт на сградата на Народното събрание, София, пл. „Народно събрание“ № 2 по обособени позиции“.
Тъй като емблематичната сграда е културно наследство, във всеки отговор по ЗДОИ до OFFNews този факт се ползва като обяснение защо ремонтът на сградата така и не започва. Ремонтът на културно наследство изисква редица законови процедури заради архитектурно-строителна историческа и художествена недвижима културна ценност с „национално значение“.
Какво ни се казваше досега?
Във втория отговор по ЗДОИ – на въпрос за ремонта – бяхме уведомени, че в сградата е установено „опасно изтичане на фреон“.
В третия отговор по ЗДОИ на въпрос от OFFNews ни бе отговорено, че в сградата този път внезапно е открито наличие на изтичане на радон. В последния си отговор от парламента ни уведомяват, че „обследването за радон е приключило“. Поне тук можем да си отдъхнем! Администрацията на парламента, която редовно посещава сградата, както и хората, участващи в срещите, организирани в старите зали „Изток“ и „Запад“, не са застрашени от този опасен химичен елемент.
При започването на ремонта тогавашният председател на НС Росен Желязков (ГЕРБ) обяви, че ще продължи около 3 години. Половината от този срок вече изтече.
Не е ясно как администрацията на парламента предвижда целият фактически ремонт да се случи в рамките на година и половина – колкото остава от тези 3 години.
Става все по-очевидно, че старото Народно събрание ще си седи така, а депутатите ще продължават да се крият от журналистите по коридорите на бившия Партиен дом.
https://offnews.bg/