Орбитални войни от близкото бъдеще.
Съединените щати се готвят да разположат противосателитна система и искат да денонсират договора за оръжията в космоса
Американците се движат с пълна скорост към разрушаването на още едно фундаментално споразумение, крайъгълният камък на предишната архитектура за сигурност на планетата. Касае се за забраната на оръжията за масово унищожение в космоса, споразумение, което продължава около 60 години и не беше нарушено дори след появата на еднополюсен свят.
Какво значи това?
Всичко се случва по абсолютно същите алгоритми, както преди торпилирането на другите две основни споразумения: за противоракетната отбрана и Договора за РСМД. Както и сега, в пресата и от устата на официални лица се изляха масови обвинения срещу Русия, или другите страни от прословутата „ос на злото“, които бяха физически невъзможни за проверка.
Договорът за ПРО (САЩ се оттеглиха през декември 2001 г.) беше ликвидиран поради „ракетна заплаха от Иран и Северна Корея“, когато нито КНДР, нито Иран нямаха и следа от междуконтинентални балистични ракети. Между другото, Техеран все още ги няма, а Пхенян има само няколко.
Ситемата за противоракетна отбрана на САЩ в Аляска и Източното крайбрежие бързо остаря. Вече пет години това мегаскъпо съоръжение има само психологически ефект. Твърде много по-нови системи вече могат да я заобиколят
А, за Договора INF такава фалшива причина за денонсиране бяха характеристиките на комплекса Искандер-К, или по-скоро неговата крилата ракета. И тук американците, разбира се, отново се изхитриха. Това беше оперативно-тактическа ракета и остана такава след прекратяването на договора. Но това не попречи на Съединените щати да прекратят споразумението под този фалшив претекст. И незабавно създадоха наземна инсталация за Tomahawks, и започна нейното бързо и масово производство. Тези подходи вече са известни на всички, но САЩ, без да проявяват особено въображение, ги повтарят винаги, когато имат подобна нужда.
В случая с Договора за оръжията в космоса става дума за претенции към Русия за разполагане на миниатюрни ядрени заряди в орбита. Още през март беше публикувана непотвърдена информация за наличието на борда на спътника Космос-2553 на мини ядрено устройство за борба с други бойни спътници.
Тази информационна „патица” е родена от конгресмена Майк Търнър. Тя беше повторена от заместник-държавният секретар по контрола на въоръженията, ограничаването и стабилността Малори Стюарт. Някак подозрително синхронно, та дори и взаимно цитирайки се. Още тогава стана ясно, че Договорът за оръжията в космоса, който съществуваше от януари 1967 г., вече не е жизнеспособен. За „Спътници матрьошки“, спътници камикадзе с ядрени бойни глави, спътници прехващачи, Съединените щати са имали оплаквания по отношение на орбиталните въпроси само през последните три години.
Скоро след това Пентагонът обяви началото на мащабна работа за извеждане в орбита на редица устройства, способни да повредят военни спътници на Русия и Китай.
В края на октомври агенция Bloomberg повдигна завесата над тайната едновременно за две програми на стратегическите сили на САЩ. Първата е за военни прехващачи, базирани на сателити Starlink. Така наречените „инспекторски спътници“, които в този случай имитират граждански космически кораби и в същото време ще наблюдават всички обекти, появяващи се в тяхното зрително поле. А втората е наземна система, наречена Meadowlands. Това е мобилна единица, подобна на радиотелескоп, или тежък радар на ремарке. Според разработчиците от L3Harris Technologies, тяхното дете е способно да заслепява, заглушава и дезориентира руски и китайски шпионски спътници. Тестването на Meadowlands приключи през септември и обещават, че първите мобилни единици могат да влязат в космическите сили на САЩ още през април следващата година. По този начин Пентагонът планира до края на 2025 г. да има многослойна система за борба със спътниците, в случай че избухне пълномащабен конфликт.
Предполага се, че псевдо-Starlinks ще могат не само да заглушават, но и да свалят спътници,.
Русия също има, или разработва доста мощни противосателитни системи с наземно и въздушно базиране, като Nudol и специални ракети за системата за противовъздушна отбрана S-500 Prometheus. Освен това има редица разработки с противосателитни ракети, включително и за МиГ-31. За възможностите на лазерния комплекс „Пересвет” не се коментира открито…
Светослав Атаджанов