За първи път крайнодесните печелят изборите в Австрия. Това сочат предварителните резултати след парламентарните избори в неделя. „Партията на свободата“ взима 28,8% от гласовете, което е подобрение с 13% спрямо предишните избори, предаде NOVA.
„Когато казвам, че сме влезли в историята, имам предвид две неща. От една страна, влязохме в партийната история, прословутите 26,9% на Йорг Хайдер, които днес прескочихмe. Той би се гордял с нас. И второто нещо е, че влязохме в австрийската история, защото за първи път „Партията на свободата“ е номер едно на изборите за парламент. И само си помислете колко далеч сме стигнали“, заяви лидерът на Австрийската партия на свободата Херберт Кикъл.
Австрийската партия на свободата е участвала в коалиционни правителства няколко пъти, но никога не е печелила национални избори. Нейните политически съперници отдавна я наричат „прокремълска“, а лидерът на партията, 55-годишният Херберт Кикл, е определян като „австрийския Виктор Орбан“. И това не е случайно.
„За мен Унгария е пример“, заяви многократно Кикл, който е част от коалицията на националисти и евроскептици в Европарламента „Патриоти за Европа“, чието създаване инициира унгарският премиер.
И когато това лято Херберт Кикл, унгарският премиер Виктор Орбан и председателят на чешката партия АНО Андрей Бабиш обявиха, че ще обединят сили в общ съюз, наречен „Патриотите на Европа“, наблюдателите, търсейки исторически паралели, започнаха да се питат дали в Европа не се появява модерен аналог на Австро-Унгарската империя.
Патриотичният съюз има за цел да „осигури по-добро бъдеще за Европа“, каза Кикл по време на пресконференция във Виена, обяснявайки мотивите си да участва в коалицията. Според него е необходимо да се рационализира европейското административно управление и да не му се позволи „пасивно да наблюдава появата на свръхдържава“ на континента, визирайки политиката на Брюксел. Кикъл подчерта важността на постигането на „мир, свобода и просперитет за всички граждани“ и покани други страни да се присъединят към алианса.
Хърбърт Кикъл и Виктор Орбан са наричани от традиционните медии „черните овце“ на ЕС. Причината е, че и двамата лидери обвиняват НАТО за войната в Украйна и настояват, че войната е от полза преди всичко за САЩ. Кикл се противопоставя на подкрепата за Киев и участието в антируски санкции, считайки това за нарушение на неутралитета на Австрия.
Австрия, като неутрална страна, не помага на Украйна с оръжие, но сегашните й власти предоставят финансова помощ на Киев: отпуснаха 2 милиона евро за оборудване за разминиране в Украйна и извършват плащания към т. нар. Европейски фонд за мир, който финансира доставките на оръжия за въоръжените сили на Украйна. Кикъл иска да сложи край на всичко това. Той заяви, че населението на Европа страда от антируските санкции, а подкрепата на сегашните австрийски власти за Киев е насочена към финансиране на американския военно-промишлен комплекс, отбеляза телевизионният канал OE24.at.„Ние сме за активна политика на мир и неутралитет – плащанията към Фонда за мир на ЕС трябва да бъдат спрени. Австрия трябва да използва парите си за собствената си армия“, се казва в програмата на Австрийската партия на свободата. А на предизборния плакат на партията на Кикл, който изобразява Зеленски и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, целуващи се на фона на развалини, е написано: „Спрете лудостта на ЕС“.
По време на видеоконференцията на Зеленски в австрийския парламент през април 2023 г. депутатите от партията на Кикл демонстративно напуснаха заседателната зала, отказвайки да го слушат. И оставиха плакати на столовете си: „Места за мир“.
Кикл също така обещава да сложи край на амбициите на Украйна да се присъедини към Европейския съюз, обявявайки Киев за „заплаха за европейското селско стопанство“. Що се отнася до санкциите срещу Русия, Австрия, според Кикл, трябва да се ръководи преди всичко от националните си интереси, а те са свързани с нуждата на Виена от по-евтин газ.
Кикл обещава да превърне страната в „крепост“, непревземаема за мигранти. „Вече няма да приемаме молби за убежище“, заяви лидерът на австрийската крайна десница. Неговата партия се застъпва за така наречената реемиграция – експулсирането на имигранти от Австрия в страните им на първоначално пребиваване, включително тези, които са получили австрийско гражданство, но „не са успели да се асимилират“.
Досегашните управляващи от „Народната партия“ на канцлера Карл Нехамер са втори и получават 26% от гласовете. Те дават сигнали, че може да се коалират с победителите, но не искат Херберт Кикъл да бъде канцлер. Избирателната активност беше висока и достигна 78%.
Социалдемократическата партия на Австрия (SPО) се нареди на трето място с 21,1 % от гласовете
Резултатите илюстрират нарастваща подкрепа за твърдо десните партии в Европа, подхранвана от загрижеността относно нивата на имиграцията.
Генералният секретар на Австрийската партия на свобода, които празнуват в щаба си, Кристиан Хафенекер вече препоръча на канцлера Карл Нехамер (ОVP) да подаде оставка. „Когато си претърпял такова историческо поражение, има наистина само една последица.“, каза той.
Хафенекер очаква да започне преговори с останалите партии за съставяне на правителство. За момента обаче не е ясно дали някоя от останалите партии е склонна на коалиция.
„Постигнахме историческа победа в Австрия, защото за първи път „Партията на свободата“ е номер 1 на парламентарни избори и трябва да си помислите колко далеч сме стигнали“, каза Кикъл.
Партия на свободата на Австрия, водена от 55-годишния Херберт Кикъл, е крайнодясна и ярко проруска. Тя не е единствената политическа сила в Австрия, която симпатизира на Русия, но се смята за най-прокремълската от всички.
Възгледите на Кикъл за бъдещето на ЕС, миграцията и войната в Украйна са толкова близки с идеите на унгарския премиер, че дори го наричат “новия Орбан“ или „австрийския Орбан“. Изборният успех не гарантира издигането на Кикъл до властта, но ако се случи, Европа и Украйна ще трябва да се справят не с един, а с „двама Орбан“. Слоган на партията е „Спрете лудостта на ЕС!“.
Възходът на Австрийска партия на свободата и вероятността тя да спечели изборите в Австрия, идва на фона на успеха на Алтернатива за Германия, също крайнодясна и също проруска формация, която спечели изборите в Тюрингия и почти изпревари ХДС в Саксония.
„Възхитени сме от победата на австрийските парламентарни избори на „Партията на свободата“, нашият съюзник в Европейския парламент (ЕП). След италианските, нидерландските и френските избори, тази вълна, която подкрепя защитата на националните интереси, защитата на идентичностите и възкресяването на суверенитета, потвърждава триумфа на хората навсякъде.“ Това написа в X лидерът на „Национален сбор“ Марин льо Пен.
Изборите бяха доминирани от проблемите с миграцията и предоставянето на убежище, както и от отслабващата икономика и войната в Украйна. Така въпросът за българското членство в сухопътния Шенген отново остава неясен.
За пръв път, и точно в Австрия, партия, основана от бивш нацистки министър и офицер от SS и никога неоткъснала се напълно от нацистката символика, получи най-много гласове в парламента.
Първата ѝ изборна победа далеч не би означава, че със своите 28.8% Партията на свободата, изпреварила с 2.5 пункта Народната партия (ÖVP) на канцлера Карл Нехамер, ще влезе във властта, още по-малко – че оглавяващият я и ползващ се с нисък рейтинг Херберт Кикъл ще бъде премиер.
Успехът на евроскептичната, симпатизираща на Русия партия обаче окуражава всички крайнодесни в Европа, които сега очакват връщане на Доналд Тръмп в Белия дом да потвърди валидността на често радикалния им, антиимиграционен дискурс и разбирането им за „десния завой“ на Запада.
В същото време в Германия Бундестагът скоро ще проведе гласуване по искането на междуфракционна група, според което Федералният конституционен съд на Германия трябва да обмисли забраната на дясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Това съобщава вестник Die Welt, позовавайки се на свои източници, предаде ТАСС.
Според изданието това предложение е подкрепено от отделни депутати от Социалдемократическата партия на Германия (СДП), „Зелените“, опозиционния консервативен блок на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) и Лявата партия. Искането е било подготвено от 40 членове на Бундестага в продължение на няколко месеца . Един от инициаторите беше депутатът от ХДС Марко Вандервиц. За внасяне на междуфракционно искане са необходими 37 депутати. Искането съдържа и алтернативно предложение за отнемане на държавното финансиране на „Алтернатива за Германия“. За одобрение на искането е необходимо гласуване с обикновено мнозинство в Бундестага. Ако то бъде постигнато, Федералният конституционен съд ще трябва да прецени дали искането за забрана е допустимо и основателно.
Бундестагът, както отбелязва „Ди Велт“, иска от Федералния конституционен съд да установи в съответствие със законодателството, че партията „Алтернатива за Германия“ е противоконституционна. Като алтернатива може да бъде спряно държавното финансиране за АзГ, пише вестникът. Само съдът може да вземе решение по този въпрос.
Източници: „Обективно“, Нова телевизия