12.01.2025
galabova

Преди два дни имах поредна пациентка – жертва на домашно насилие от най-гадния, защото е трудно доказуем, тип насилие – психическо и емоционално. Бързам да кажа, че съм имала и пациенти – мъже, които са били психически и емоционално насилвани. Насилието няма пол!

Тази млада и хубава жена, с две деца, търпи от години мъж алкохолик. Няма физическо насилие, но пък психическо и емоционално, колкото щеш. Той не полага грижи за децата, вечер задължително минава “през кафето” да пие бира или друго “за релакс”, в почивните дни не ходят никъде, защото той е уморен, а тя “нищо не прави, нали е вкъщи по цял ден с малкия”, не излизат с приятели, защото такива почти не са останали заради неговия алкохолизъм.

Тази млада жена имаше типично поведение на жертва на насилие – свита в черупката си, с чувство за вина, създадено от насилника, не смееща да се раздели с него.

Постът ми е информационен за хората, които са жертви на насилие. И призив – търсете помощ, не сте сами. И най-важното – не се надявайте да превъзпитате насилника. А ако е и алкохолик – спасявайте се вие и децата. Те не трябва да растат в такава среда, лишавате ги от в заможността да станат силни и хармонични личности.

 

Психическо насилие представлява въздействие върху психиката на дадено лице, с което му се причинява тормоз – като непристойно поведение, осъществявано през определен период от време, многократно или систематично и изразено чрез физически действия, писмено или устно, с жестове или други действия, извършени умишлено, които могат да накърнят физическата или психологическа цялост на друго лице. При психическо насилие отношението на едно лице спрямо друго, предизвиква попадането на последното в състояние на психологическа травма, която би могла да се изразява в тревожност, депресия и други форми на нервно разстройство. Формите на психическо насилие могат да включва вербална агресия, унижение, пренебрежение или всякакво друго нездравословно поведение, което може да намали самочувствието на жертвата на насилието, нейното достойнство и адекватно мислене и поведение.

При емоционалното насилие въздействието отново е върху психиката на определено лице, но при него целенасочено се увреждат емоциите му, свързани с преживявания от негативния спектър – изразява се в заплашване, контрол, което води до чувство на страх, на малоценност, на вина чрез интензивно обидно и унизително отношение.

Преобладаващо проявите на психическо и емоционално насилие се припокриват, доколкото чрез действията – вербални и физически, се засягат емоциите и психиката на засегнатите лица, които са неразривно свързани. Разликата е в продължителността на въздействието, интензитета, трайността на последиците и дълбочината на посегателството, поради което емоционалното насилие е по-лека форма и в общия случай не води до дългосрочни негативни изменения в психиката на засегнатото лице.

Цветеслава Гълъбова