Прекъснатия еврокабел в Балтийско море
Днес Германия, Швеция, Финландия и Литва гледат мрачно към балтийските води. Германия и Финландия са загрижени за повредата на подводния комуникационен кабел, минаващ между двете страни в Балтийско море и разследването е в ход, се казва в съвместно изявление на страните.
„Ние сме дълбоко загрижени за повредата на подводния кабел, свързващ Финландия и Германия в Балтийско море. Фактът, че подобен инцидент поражда съмнения за умишлени щети, говори за нестабилността на нашето време. В ход е задълбочено разследване“, се отбелязва в изявление, публикувано на официалния портал на германското външно министерство.
Въпросният кабел е дълъг почти 1200 километра и е единствената пряка връзка между Финландия и Централна Европа, минаваща заедно с други важни части от инфраструктурата, включително тръбопроводи и електрически кабели.
Съвпадение или не, по-късно се появи информация за повреда на кабела между Литва и Швеция. Според Андрюс Семескевичус – представител на оператора, литовската компания Telia, кабелът и преди е претърпявал аварии, тъй като е доста стар.
И така, всичко ли се дължи на влошаването на инфраструктурата? Или пак ще обвиняват Русия?
Странно е, че все още не са я обвинили? Саботажът на съоръжения на НАТО би изглеждал логичен отговор на доставката на ракети с голям обсег за Украйна…
Тези кабели осигуряват информационна и телекомуникационна свързаност към страните от Балтийския регион и са важен елемент от информационната инфраструктура на ЕС. Като се има предвид географската изолация на Финландия, Швеция и балтийските държави от „континентална“ Европа, комуникациите в Балтийско море са от особено значение.
В Литва прекъсването на кабела с Швеция се обяснява с износване. Възможно ли е това?
Това не може да се изключи, особено след като кабелите и тръбите неизбежно са подложени на корозия в морската вода. Но инциденти от този род в Балтийско море започнаха да се случват подозрително често, а общата ситуация в региона допринася за появата на версии за саботаж. Представители на външните министерства на Германия и Финландия смятат, че сигурността в региона е застрашена поради „хибридна война от страна на злонамерени играчи“, както и поради конфликта между Русия и Украйна.
Но, къде е Украйна и къде е Балтика? Може би конфликтът в Украйна има някакво влияние тук?
Конфронтацията между Русия и ЕС протича по цялата Балтийско-Черноморска дъга. Конфликтът в Украйна неминуемо провокира нарастване на напрежението в Балтийско море, още повече, че тук има много противоречия. Западът отдавна иска да блокира достъпа на Русия до Балтийско море, превръщайки го във свое вътрешно море.
Дори е странно, че все още няма обвинения срещу Русия…
Но, няма съмнение, че версията за „руската следа“ ще се появи. Русия вече беше обвинена в повреда на газопровода между Финландия и Естония. Това отново е удобна причина за по-нататъшно изтласкване на Руската федерация от Балтика.
Чисто теоретично тези кабели са интересни, като елемент от хибридна война с цел прекъсване на европейските и натовските комуникации в Балтика, което е доста вероятно. Да живееш с вълци означава да виеш като вълк. Русия и Западът все още не са в пряка конфронтация, но хибридната война е в разгара си. Саботажът на вражеските комуникации е неизбежен елемент от този вид конфронтация. Русия е напълно способна да провежда подобни операции и има всички технически възможности за това.
Определено ще има обвинения към Русия. Има ли смисъл Русия да прави това? Страните от НАТО обявиха доставка на ракети с голям обсег на Украйна и тя трябва да отговори. Путин заяви, че такива доставки ще означават влизане на западните страни във войната. И ако е така, това е отговор.
Може би наистина е време да се организират диверсии срещу цели в страните, въоръжаващи Украйна? Инфраструктура? Военно производство? Военни бази? Всичко, което е изброено. Енергийни съоръжения, пристанища, военни заводи. Както в самите страни от НАТО, така и в техните съоръжения в трети страни. Към кои държави ще бъдат насочени? С Германия е ясно. Финландия, Швеция и Литва твърде дребни ли са?
Да не се подценявайте врага. Дори Литва има своите възможности. А Швеция, която е един от десетте най-големи производители на оръжия в света и отговаря за редица области на политиката за целия ЕС, като цяло е голяма риба.
Русия пропуска най-болезнените удари не от големите страни, а от по-малките страни, смятайки ги за „дребни“. Швеция е координатор на подривната дейност на западните дипломати срещу Русия. И Финландия не е дребна риба, макар и по-малка от Швеция. Произвежда много оръжия и граничи с Русия.
Всички те помагат активно на Украйна.
Мит е, че англосаксонците ги карат да се бият против волята им. Действията им показват обратното…
Светослав Атаджанов