31.03.2025
viktor

Все повече от цивилизацията и технологията ни зависи от друга технология
Има много причини да обичам подкастите, но основна сред тях е това да се разглеждат някои от най-интересните теми в света, които иначе остават покрити. Напоследък пак се съживи въпросът за „изгубените цивилизации“ и дали човечеството не е имало други, загубени периоди от историята, в които технологията е била не по-малко внушителна от днешната.

Греъм Ханкок, който често говори по този въпрос, обича да дава примера с Египет, където в една от пирамидите има гранитни колони, тежащи около 70 тона, които са поставени прецизно и точно.
Модерните учени сериозно се затрудняват да обяснят как те са сложени там с примитивна технология. Като цяло ние живеем с идеята, че предишните цивилизации са били „примитивни“ в сравнение с нас, но има много въпроси, за които нямаме отговор.

Също така е жив въпросът за ледниковия период, след който се появява писмеността.

Митичната Атлантида е любима теория за „загубена цивилизация“, но още не сме изследвали големи части от Амазонската джунгла, където знаем, че под земята има нещо, но е особено скъпо и трудно да се изкопава. Както и пустинята Сахара, която е била зелена и плодородна земя, но днес няма много археологически разкопки, поради сходни причини.

Замислете се например и сега в какво време живеем – все повече от цивилизацията и технологията ни зависи от друга технология. Ако утре няма интернет, колко знание ще е просто изгубено? При някакъв катаклизъм, бъдещите поколения колко ще знаят за нас, след като толкова много е зависимо от технологията? Пък и въобще, колко от историята се предава точно, а не зависи от политиката на момента.

Автор: Виктор Блъсков

trud.bg