27.11.2024
1920x1080 (1)

Мемоарите на бившия германски канцлер Ангела Меркел се появиха по рафтовете на книжарниците във вторник. На повече от 700 страници тя описва 16-годишната си кариера като германски лидер с анекдоти и прозрения за големи политически събития и световни лидери.

Ето девет от най-впечатляващите откъси:

Голямата лъжа на Путин: Меркел е шокирана, когато руският президент Владимир Путин я лъже за анексирането на Крим през 2014 г., отричайки, че така наречените зелени човечета, нахлуващи на полуострова и превземащи правителствени сгради, са руски войници.

„Когато говорих с Путин по телефона на следващия ден … той отрече. Това бе първият път, когато Путин някога „ми не ми казва истината“, пише тя, допълвайки, че това е обтегнало отношенията между Берлин и Москва.

Снимка: AP/БТА

„Не съм прекъсвала контактите си с него, за мен това не беше вариант, но от този момент нататък … немско-руските правителствени консултации, посещенията в различни градове извън специалните срещи в столиците, срещите между Путин и мен в Петербургския диалог повече не се състояха“.

Разговорите с Тръмп: Може да се каже, че Меркел изобщо не е фен на Доналд Тръмп, чийто избор за президент на САЩ през 2016 г. накара някои да я определят като новия лидер на свободния свят. Републиканецът „съди всичко от гледна точка на търговец на недвижими имоти, какъвто е бил преди политиката“, пише тя. „Всеки имот може да бъде поставен на мястото си само веднъж. Ако той не го е получил, някой друг го е направил. Това е и начинът, по който той гледа на света.“

Възхищението на Тръмп от диктатори и силни хора, особено Владимир Путин, е „очевидно“, допълва тя. „Останах с впечатлението, че политици с автократични и диктаторски черти го пленяват“, казва тя.

Тръмп заяви, че Меркел „е съсипала Германия, приемайки толкова много бежанци през 2015 и 2016 г., обвини ни, че харчим твърде малко за отбрана и ни критикува за нечестни търговски практики.“ „Разговаряхме на две различни нива. Тръмп на емоционално ниво, аз на фактическо. Когато той обръщаше внимание на моите аргументи, това беше обикновено само за да изгради нови обвинения от тях“, пише тя.

Ударът Brexit: Меркел определя излизането на Великобритания от ЕС като „позор, срам за нас, останалите членове на Европейския съюз… Великобритания просто ни изостави. Това промени мирогледа на Европейския съюз, ние бяхме отслабени… Измъчвах се от въпроса дали е трябвало да направя повече отстъпки на Великобритания, за да й позволя да остане в ЕС… Стигнах до заключението, че предвид политическите събития в страната по онова време, нямаше начин да предотвратя излизането на Великобритания от ЕС отвън.“

За онази снимка: Известната снимка на Меркел и бившия президент на САЩ Барак Обама, с когото тя имаше добри отношения, в кулоарите на срещата на върха на Г-7 в Германия през 2015 г., показва Меркел с разпрострени ръце, оживено жестикулираща. Много хора спекулират с темата на дискусията. Но според Меркел тя просто си е спомняла размера на плажен шезлонг.

Този неудобен руски газ: Меркел е подложена на остри критики за това, че е допринесла за зависимостта на Германия от руския газ и е одобрила газопровода „Северен поток 2“ дори след анексирането на Крим. Но тя твърди, че „Северен поток 1“ е бил одобрен от нейния предшественик, а що се отнася до „Северен поток 2“, в противен случай би било „трудно да се накарат компаниите и потребителите на газ в Германия и в много държави – членки на ЕС, да приемат“ вноса на по-скъп втечнен природен газ от други държави.

„Моят наследник на поста, Олаф Шолц, спря пускането в експлоатация на „Северен поток 2″, след като на 21 февруари 2022 г. Путин призна самопровъзгласилите се републики ЛНР и ДНР. Газопроводът се превърна в инвестиционно фиаско“, пише тя. „Зависимостта на Германия от руския газ, в която бях обвинена във връзка със „Северен поток 2″, възникна, без по този газопровод да е бил транспортиран какъвто и да е газ“, допълва още тя.

Разтриването на гърба й от Буш: Тогавашният президент на САЩ Джордж Буш предизвика изумление, когато на срещата на върха на Г8 в Санкт Петербург през 2006 г. направи на Меркел импровизиран масаж на раменете, което я накара да се стресне от изненада. Тя обяснява, че не се е засегнала, тъй като с Буш са били приятели. „Сцената с хващането за раменете, която обиколи света, е много добър пример за това, че контекстът винаги е важен в такива моменти. Ние с Буш обаче имахме голямо доверие един в друг и сега се убедихме колко подвеждащи могат да бъдат изображенията, когато са откъснати от мястото и хората, които участват в тях“, пише Меркел.

Садистичният Путин: Меркел е известна с това, че пази личния си живот в тайна, но фобията ѝ от кучета, след като е била ухапана през 1995 г., е добре известна. Това не попречи на Путин да ѝ подари „голямо плюшено куче“ като „специален подарък“ през 2006 г. и да доведе лабрадора си на среща с нея година по-късно.

„Докато Путин и аз позирахме седнали пред фотографите и операторите в началото на срещата ни, за да могат да ни снимат, аз се опитах да не обръщам внимание на кучето, въпреки че то се навърташе съвсем близо до мен“, пише Меркел.

„По израза на лицето на Путин сметнах, че той се наслаждава на ситуацията. Дали просто искаше да види как реагира човек в беда? Или това бе малка демонстрация на сила? Просто си помислих: запази спокойствие, концентрирай се върху фотографите, ще мине“.

Съветът на папата: Папа Франциск е изрекъл няколко мъдри думи пред Меркел, която е вярваща християнка, за това как да се справи с Тръмп.

„Огъвайте се, огъвайте се и пак се огъвайте, но внимавайте да не се счупи“, казал й той – съвет, който в крайна сметка не й е помогнал да спре Тръмп да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата или Путин да нахлуе отново в Украйна.

(Още) Властовите игри на Путин: Путин е разгневил Меркел през 2015 г., когато накара нея и другите лидери от тогавашната Г-8, към които трябваше да се присъедини на аперитив, да чакат 45 минути.

„Чакахме и чакахме, а ако има нещо, което не мога да понасям, това са закъсненията. Защо правеше това? На кого се опитваше да докаже нещо? Или имаше истински проблем? Външно разговарях непринудено с останалите, но отвътре всичко вреше и кипеше“, пише Меркел.

„Когато в крайна сметка Путин се появи, той не се извини и заяви, че бил пил „Радебергер“. По негова молба германските му домакини му предоставили каса бира преди срещата на върха. „И той, разбира се, не е имал друг избор, освен да я изпие, каза го с усмивка. Ето какво получих за моята любезност“, пише Меркел.

Снимка: БТА

В друг жест в кулоарите на преговорите за Украйна в нормандския формат през февруари 2015 г., „Путин връчи три подаръка – руско-немски, руско-френски и руско-английски антикварен военен речник, всички издадени в края на XIX век“, пише Меркел. „Помоли ме да подаря руско-английския речник от негово име на Барак Обама в понеделник по време на посещението ми във Вашингтон – дискретен и саркастичен намек, че макар да разговаря с нас (Меркел и Оланд), всъщност вижда само в САЩ равностоен партньор в преговорите“.

dir.bg