Още по време на предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че може да приключи войната „за 24 часа“, ако бъде избран, без да влиза в детайли как точно смята да го постигне.
Според противниците му, които отдавна го обвиняват във връзки с Русия и Путин, той щял да обслужи техните интереси, прекратявайки военната помощ за Украйна, като това ще я принуди да се предаде. Според русофилите, той щял да постави на място Зеленски, като му „разкаже играта“. Според някои анализатори, Тръмп нямал ясна представа как ще постигне казаното, но можел да нанесе непоправими щети с необмислените си и прибързани идеи и решения.
Всъщност извън крайните и непочиващи на никаква доказателства подобни размисли и (предимно) страсти Тръмп няма как да „обслужи“ никоя друга страна, защото е доказал, че служи на американците и се грижи на първо място за техните интереси.
Вече се знае, че малко след резултатите Тръмп е провел разговори и с Путин, и със Зеленски, като вероятно Илон Мъск също е участвал в телефонния разговор с украинския президент. Вече се носят слухове, че именно той ще бъде направен и главен преговарящ с Украйна.
Факт е, че американският президент не е апологет на Зеленски, а по време на посещението на украинския президент в САЩ през септември Тръмп първо го нарече „най-големия търговец на света“, защото след всяко посещение си тръгвал с милиони. Отмени и първоначално уговорената среща между тях, защото Зеленски посети завод за снаряди, който доставя продукцията си в Украйна, но е разположен в щат, доминиран от демократите. Стигна се и до скандал, като някои републиканци сметнаха това за намеса във вътрешната политика на страната, а председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън дори поиска уволнението на украинския посланик Оксана Маркарова, обвинявайки нея и екипа на Зеленски, че не са били поканени републиканци в завода.
Впоследствие двамата президенти се видяха, но през цялото време както и медиите, така и анализаторите подчертаваха, че украинският президент не е постигнал нищо конкретно, припомняйки обвиненията на Тръмп към Зеленски, че отказва преговори за мир, докато страната му е унищожена и милиони украинци са убити.
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс е фигурата, която вероятно притеснява не по-малко Зеленски. Ванс нееднократно е заявявал, че Америка е на първо място, като за него Китай са най-голямата заплаха за страната му, а Украйна е по-скоро грижа на Европа. Каза и ясно, че тази война ще приключи с някакви териториални отстъпки. Имайки предвид, че не Украйна е нахлуха в Русия, превземайки някои нейни територии, а обратното, със сигурност това означава, че губещите (ако се следват думите на Ванс) – било територии, било цялата война – ще са украинците.
Според някои, Ванс има и план как да бъде прекратена войната, който включва замразяване на конфликта; Русия да запази сегашните си териториални придобивки; създаде се демилитаризирана зона по настоящата фронтова линия, с която и двете страни трябва да се съгласят, но тя няма да бъде охранявана от американски войски; Украйна няма да се присъедини към НАТО в продължение на 20 години, но ще остане независима. В това за пореден път се потвърждават думите на Тръмп, че Европа трябва да даде по-голям принос – както в НАТО, така и по принцип. Както финансово, така и с човешки ресурси.
Всъщност това, за което говори Ванс, се счита от някои за „Минско споразумение 3“, което безспорно не е изгодно за Украйна. Имаше далеч по-добър за Зеленски и страната му план – още по-голяма военна и финансова подкрепа, но той беше изложен от бившия държавен секретар на Тръмп – Майк Помпео, който както се оказа, няма да е част от екипа на президента вече, което също е ясна индикация какво може да се очаква. Все повече военни експерти – както американски, така и европейски подчертават, че Русия настъпва все повече, а украинците все по-трудно успяват да се защитават.
Ако обаче някой реши, че това автоматично означава, че Украйна ще се предаде, а САЩ ще подкрепят действията на Путин, дълбоко се лъже. В проведения с руския президент разговор, Тръмп е поискал Русия да не ескалира военните действия, като е напомнил, че САЩ разполагат с военни части в Европа. Възможността руският президент да откаже да седне на масата за преговори, е нищожно малка. В ръцете и възможностите на американския президент е и опцията да срине цените на петрола и газа. Нека не забравяме че той е казвал, че ако Путин откаже да спре войната, ще въоръжи до зъби Украйна, което ще наклони везните в нейна полза. И руският президент отлично знае, че това е напълно вероятно да се случи.
Тръмп може да продължава да изглежда като лаик в политическите дела според много коментатори и негови противници, може често да звучи прибързано, да говори прекалено емоционално за политик, особено за длъжността, която заемаше и ще заеме отново, но вече нееднократно е доказвал, че има волята, амбициите, възможностите и способностите да преговаря и да договаря успешно исторически мирни споразумения (например – Израел с някои азиатски и африкански държави). Това отчасти се дължи на огромния му опит като бизнесмен, отчасти и на това, че той не е ограничен в такава степен от политически и идеологически зависимости.
Тръмп всъщност не е непредсказуем, напротив. Той иска да спре войната в Украйна (както и да направи още много неща, които е обещал), защото така е добре за страната му, а ескалацията на подобен конфликт е икономически неизгоден за САЩ (макар да е изгоден за определени лобита, оръжейното например), води и до дългосрочна геополитическа нестабилност, а разбирането му за стабилна и стъпила на здрави устои държава не минава през задълбочаване на военните конфликти по света, напротив.
Всъщност, двете противоположни страни – едните, според които САЩ няма право да се месят във вътрешните дела на суверенни страни, дори и с действията си въпросните да застрашават други, и вторите, според които американците са длъжни да оправят всички батаци по света – едва ли не, били призвани за това, сякаш забравиха, че най-важният приоритет за отговорните управляващи е добруването на собствения му народ – на първо място. Това, което Тръмп повтаря от самото начало, това, което означава и слоганът MAGA (Make America Great Again – Да направим Америка отново велика), това, заради което основно той спечели и изборите.
Каза го и той, след като победи: „Те казват: „Той ще започне война“. Няма да започна война. Ще спра войните“. А дори само заради тези му думи, той заслужава както подкрепа, така и уважение, защото лидерът на най-великата страна в света, на мястото, където все още – макар и след пагубната политика на демократи и други войнстващи неолиберали, човек може да сбъдне мечтите си. Защото от Америка тръгва всичко и ако там се възцари нов ред, светът със сигурност ще стане по-добро място за всички, колкото и утопично да звучи това.
Тръмп не е популист, той е идеалист. Тръмп е този, който вероятно единствен може да спре глобалистичната върхушка и пагубните щети, която нанесе и продължава да нанася на целия свят. Той има всички лостове, има потенциала, има амбицията да го направи.
Автор: Виктория Георгиева
trud.bg