23.02.2025
bebe

Човечеството е в капана на свръхниската раждаемност…

Раждаемостта по света продължава да намалява и то с нарастващи темпове. Тези тревожни резултати са цитирани в голямо проучване озаглавено „The Rate of Decline in Birth Rates Is Accelerating Around the World: Is the Low Fertility Trap Increasingly Likely?“ Публикувано е в последния брой на сп. „Демографски преглед“.

В началото на 2020 г. е публикувана голяма статия в три части „Светът през 2050 г. през призмата на демографията“, в която е прогнозирано бъдещето на планетата като цяло и на всички макрорегиони. Оттогава не само че няма подобрение, но динамиката се влошава още повече.

Например в Китай обезлюдяването започна около пет години по-рано, главно поради рязък спад в раждаемостта, която падна до безпрецедентно ниско ниво, невиждано никога в историята на тази страна. В най-населената страна в света, Индия, раждаемостта вече е паднала под нивото на заместване.

В демографските прогнози на ООН до началото на 2020 г. основната хипотеза най-често включваше предположението за стабилизиране на общия коефициент на плодовитост (TFR) във всички страни на ниво от около 1,5 деца на жена, с бавно и постепенно възстановяване до нивото на заместване на населението (2,1 деца на жена). Но вече е много по-лошо. Раждаемостта не се възстановява, а само намалява и то с ускорени темпове.

Във всички макрорегиони на света през 2010-2015г. TFR е намалял с около 5% спрямо предходния петгодишен период (2005-2010 г.). През 2015-2020г спадът вече е близо 10%. Но през 2020-2025 г. спадът достига почти 20%. Най-висока е все още раждаемостта в Африка, но и там тя спада със същия темп, тоест най-много в абсолютна стойност. Така, ако в началото на века TFR в Африка е бил повече от 5, то според прогнозата до 2025 г. той ще намалее до 3,3.

В момента в повече от 30 страни и територии по света TFR е паднал под 1,3 %. В Източна и Югоизточна Азия има изключително ниски коефициенти на раждаемост (Южна Корея, Тайван, Хонконг, Макао и Сингапур – под 1). В Китай – около 1. В Пекин и Шанхай TFR пада дори до 0,5. Това са невъобразими досега цифри. Хората практически спряха да раждат деца.

Този спад в раждаемостта беше прогнозиран от някои изследователи преди около 10 години. По-нататъшната реализация на тази прогноза предполага, че в целия свят може да се установи свръхниска плодовитост. Ако това се случи и продължи дълго време, то до 2200 г. населението на планетата ще намалее до 2 милиарда, а до 2300 г. – до 300-500 милиона, като човечеството е буквално застрашено от изчезване.

Няма индикации, че раждаемостта ще спре да намалява, се казва в статията. Пронаталните политики имат малък директен ефект, но след спирането им има подобен спад и общият ефект е близо до нула. Никога досега не се е случвало хората да се отказват от деца. Никой не знае какво да прави по въпроса. Още през 2019 г. Илон Мъск заяви в Шанхай, че виждането за нарастването на населението като проблем вече е безнадеждно остаряло. „Най-голямото предизвикателство, пред което ще бъде изправен светът през следващите 20 години, е сривът на населението. Искам да подчертая, че това е срив на населението, а не нарастване“, каза Мъск.

Може би политиката за „потребителско общество” постави човечеството в ситуацията на ужасяващия експеримент с гибелта на презадоволините мишки и плъхове „Вселена 25”?

Светослав Атаджанов