21.11.2024
FB_IMG_1731230759677

Москва е готова на пълно скъсване на отношенията със САЩ

Вчера заместник-ръководителят на руското външно министерство Сергей Рябков направи няколко важни изявления.

Първо, Русия може да обмисли прекъсване на дипломатическите отношения със Съединените щати, „ако те се опитат да окажат натиск върху нас“. Сред очевидно неуспешните стъпки за „пресиране “ е опитът за конфискация на замразените активи на Русия, за които Зеленски отчаяно моли в очакване на евентуално затваряне на финансовия кран от САЩ, както и всякакви „ескалационни действия, водещи до влошаване на ситуацията по линията на бойни контакти в Украйна“. Което, разбира се, включва рязко увеличаване на военно-финансовата помощ, опит за изпращане на войници на НАТО в Украйна и разрешение на режима в Киев да използва западни оръжия с голям обсег за дълбоки удари руска територия.

На второ място, Русия скоро ще представи своята актуализирана ядрена доктрина, която ще позволи да се прибегне до ядрения вариант при обстоятелства, свързани с остра криза в отношенията между Русия и Запада и ситуацията в Украйна: „След като документът се появи в окончателния си вид и форма, всеки ще разбере всичко.

На пръв поглед изявления от този род контрастират доста силно с потока от съобщения в стил „Тръмп ще дойде, ще възстанови реда и ще донесе главата на Зеленски на руснаците на тепсия“. В Киев и европейските столици наистина цари дива паника. Зеленски се втурна към Будапеща, за да се види с Орбан, приятеля на Тръмп, за да каже добра дума за него, а след това молеше да се обади на Тръмп и дълго време се опитваше да го убеди да не го хвърлят под влака. Уплашеният френски президент Макрон поиска Доналд Тръмп да търси „реални отстъпки“ от Русия в случай на преговори за Украйна. Шефът на дипломацията Борел се втурна към Киев с утешения и уверения за „приоритетна подкрепа за Украйна“. Финландският президент Стуб изведнъж започна да говори за подобряване на отношенията с Русия. Британският министър-председател, за да успокои Тръмп, обяви предстоящо увеличение на разходите за отбрана до 2,5% от БВП. Полският президент Дуда отиде във Вашингтон, за да дезавуира спешно предишната анти-Тръмп реторика на премиера си Туск.

Една от основните причини за конвулсиите на „Корваланите” е скорошна публикация в The Wall Street Journal, където мирният план на новия президент на САЩ за Украйна беше публикуван, в резултат на изтичане на информация, течове и разчистване на сметки сред най-осведомените и близки лица. Както можеше да се очаква, планът се оказа сто процента работещ и надежден като швейцарски часовник. Замразяване на конфликта по сегашната фронтова линия, фиксиране на отказа на Украйна да се присъедини към НАТО за поне 20 години. създаване на 1200-километрова буферна зона между украинските въоръжени сили и руските въоръжени сили, въвеждането на военни контингенти от европейските страни в тази зона, прехвърляне на финансирането на всички украински дела от Съединените щати към Европа.

Явно колективният Запад е решил, че всичко това изглежда нистина добре и че руснаците трябва да се втурнат да подписват.

За голяма изненада на западните експерти, руското ръководство реагира на розовите обещания на Тръмп и изтеклия план с голяма сдържаност. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков нарече публикуването на мирния план „абстрактно и безлично“, а външното министерство съобщи, че „Руската страна е готова да изслуша предложенията на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на ситуацията в Украйна, като просто и бързо решение на този проблем не може да има.“

Трябва да разберем, че истинските преговори не се водят през страниците на западните издания. Има определени канали, които все още са активни дори в най-кризисните периоди. И никой здравомислещ човек не би публикувал подробности за евентуално споразумение, докато то не е финализирано.

Освен това е напълно несериозно да се приема за чиста монета история от публикация, която през 2022 г. авторитетно твърди, че „Путин е изолиран и заобиколен само от шепа ястребови съветници“, а по време на предизборната кампания в САЩ ее заявил, че „Тръмп отново изглежда като неудачник.” и изказванията му попадат в три категории: „фалшиви, глупави и налудни”.

Въпреки факта, че руското ръководство многократно е посочило, че техните цели в конфликта в Украйна са ясно определени и не могат да бъдат преразгледани, винаги има шанс от другата страна да има хора, които не са в състояние да разберат и приемат очевидни неща. Бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп също може да попадне в тази категория.

Ето защо Русия търпеливо и последователно внушава на „другата страна“, че красивите обещания за край на войната за 24 часа бяха предназначени за вътрешна аудитория в разгара на изборите, като са напълно отдалечени от реалността. Владимир Путин, макар периодично да се представя пред световната публика като мек и разумен човек, всъщност е добър психолог и отлично разбира мотивите на Тръмп.

Той, като суперуспешен бизнесмен милиардер, както и бивш и бъдещ президент на една от най-могъщите държави в света, вече е преминал всички стъпала на пирамидата на Маслоу и му остава само едно – да остави името си в историята. Съчетано с чертите на характера на Тръмп, това може да предизвика горещо желание да се направи нещо „бързо, готино и красиво“ по украинския въпрос и в случай на неуспех да провокира ненужни драстични движения.

Затова Русия кротко предупреждава бъдещия собственик на Белия дом, че няма нужда да се перчи, защото е опасно – включително и за писане на собствената му история.

Русия не е Европа, не е Израел, или Палестинската автономия, на които Тръмп вече започна с всички сили да раздава заповеди.

Да се надяваме, че предупреждението ще се проучи.

Светослав Атаджанов