21.11.2024
5fa4a18cbc50bf1065626f8375e0706a

На срещата на BRICS в Казан беше представена символична банкнота, включваща знамената на страните членки, която предизвика дискусии за създаването на алтернативи на щатския долар и насърчаването на по-независима икономическа система.По време на срещата на BRICS в Казан, Русия, беше показана символична банкнота, която запали дискусии за преоформяне на глобалните финанси. Банкнотата, която включва знамената на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, символизира колективните амбиции на тези нации да търсят алтернативи на щатския долар в трансграничните транзакции.

Това развитие подчертава нарастващите усилия в рамките на BRICS за изграждане на по-независима икономическа система, по-малко зависима от западните финансови структури.Позицията на Путин относно доларизацията: Не отхвърляне, а готовност.Руският президент Владимир Путин по време на срещата изясни, че страните от BRICS не отхвърлят изцяло щатския долар, но се подготвят за алтернативи, ако достъпът до него продължи да бъде ограничен. „Доларът остава най-важният инструмент в глобалните финанси, но използването му като политическо оръжие подкопава доверието в тази валута“, отбеляза Путин. Той заяви, че BRICS няма да се борят срещу долара, но ще търсят алтернативни методи, ако се наложи. „Ако ни блокират, ще намерим алтернативи“, добави той, подчертавайки прагматичния подход, който BRICS възприема.

Коментарите на Путин отразяват контекста на санкциите, наложени на Русия, които значително ограничиха достъпа ѝ до глобалните финансови системи, доминирани от долара. Чрез изследването на алтернативни валути за търговия BRICS се стреми да намали рисковете, произтичащи от подобни политически мерки. Според Путин използването на долара като оръжие ще ускори прехода към нови финансови структури, намеквайки, че блокът на BRICS се движи към „по-справедлива икономическа система“.

Дилма Русеф, председател на Новата банка за развитие (NDB), подкрепи опасенията на Путин, като заяви, че доларът е използван като политически инструмент, което подкопава неговата надеждност в световните финанси.

На 23 октомври 2024 г. страните от BRICS официално подкрепиха уреждането на трансгранични плащания в местни валути, което бележи значителна стъпка към намаляване на зависимостта от щатския долар. Декларацията от Казан, издадена в края на срещата, гласи: „Приветстваме използването на местни валути във финансовите транзакции между страните от BRICS и техните търговски партньори“. Тази инициатива е част от по-широката инициатива за трансгранични плащания в рамките на BRICS, която насърчава доброволното, необвързващо използване на местни валути.

Докато символичната банкнота на BRICS повдигна очакванията за обща валута, официалните лица останаха предпазливи, като се съсредоточиха върху интеграцията на финансовите пазари и създаването на инфраструктура за уреждане на плащания в местни валути.

https://mediamall.info/