Днешните младежи са спрели да растат. Тридесет и повече годишните все повече живеят с родителите си и вярват, че целите в живота на възрастните вече са просто недостижими ца тях. „Няма дори част от нещата в живота ми, които да не е поскъпнали през последните години“, оплакват се повечето млади.
Никога досега трийсетгодишните не са били такива деца
След драстичния спад на възможността за закупуване на жилища, на браковете и на раждаемостта, икономистите отдавна бият тревога, че на младите хора им е все по-трудно да достигнат етапите на зряла възраст. Въпреки че някои трийсетгодишни младежи съзнателно избягват утъпкания път, мнозинството се оплакват, че тези цели са недостижими по принцип.
„Сякаш съветите как да живеем добър живот са престанали да действат“, казва анонимен потребител в соцмрежите Той е необвързан и наема апартамент с още двама съквартиранти. Комбинация от социални и икономически фактори държи цяло поколение на каишка. Преди време изследователите говореха само за някакво „изоставане“, но сега то все повече прилича на спиране на развитието.
„Постепенно преминаваме от „по-късно“ към „никога“, за момчета и мъже. Колкото повече време е необходимо на хората да навлязат в зряла възраст в обичайния и смисъл, толкова по-малко вероятно е нещата да се случат по принцип. Една трета от съвременните младежи никога няма да се оженят, прогнозира Института за семейни изследвания. За сравнение, през предходните десетилетия делът на неженените не надвишаваше една пета. Освен това делът на бездетните възрастни под 50 години, които нямат намерение да имат деца, се е увеличил с цели 10% от 2018 до 2023 г., от 37% на 47%, според статистиката. Традиционното обяснение е, че младите хора просто не могат да си позволят да пораснат предвид постоянната инфлация и високите цени на жилищата. Но това е само част от обяснението.
Вярно е, че над трийсетгодишните са преживели своя дял от икономическите сътресения. Много от тях излязоха на пазара на труда по време на икономическата криза , бяха принудени да се преместят отново при родителите си по време на пандемията и сега са изправени пред най-скъпия жилищен пазар от 40 години насам. Но числата далеч не са еднозначни.
Средните заплати за работещите на пълно работно време на възраст от 35 до 44 години са се повишили едва с 16% от 2000 г. до 2024 г., коригирани с инфлацията и „потребителската кошница”. По този начин средно тази възрастова група е в по-добро финансово положение от родителите си на тази възраст преди няколко десетилетия. Проблемът е, че те самите вече мислят различно. Само 21% от лицата на възраст 30 години и нагоре са оценили цялостното състояние на икономиката като „добро“ или „отлично“ миналата година, а икономистите казват, че по-младите хора са значително по-песимистично настроени към бъдещето от по-старите поколения.
„Те се чувстват така, сякаш светът, в който ще живеят след 20 години, наистина бъде разрушен“. Отбелязва се, че изменението на климата, политическото разделение, въвеждането на изкуствен интелект и кипящият гняв към корпорациите наливат масло в огъня на несигурността. Младите хора са много по-малко склонни от по-възрастните поколения да вярват, че формулата за успех чрез упорит труд все още е успешна. Но и тук реалността е по-сложна. Поне отчасти младото поколение е възпрепятствано от нереалистични мечти и вкоренени представи за добър живот.
Днес техните очаквания са много по-високи. Миналите поколения не очакваха да живеят в просторни къщи, или апартаменти, където всяко дете ще има собствена спалня, а семейството по няколко отпуски в годината. Но средните показатели за благосъстояние са като средната температура в болница. Значителна част от това поколение е в по-лошо положение, отколкото са били техните родители навремето. Младите хора трудно намират своето място на пазара на труда. Обичайните граници на живота на възрастните наистина са се отдалечили, като повечето от тях са работоспособните в семейството.
Отслабнаха обаче и обществените очаквания, че младите хора ще следват пътя на своите родители, баби и дядовци:х – кариера, семейство, дом и деца – всичко това изпълнено до 35-40 годишна възраст. Парадоксално, но това само вдигна летвата и в резултат на това мнозина дори не се и опитват да я достигнат. Възпрепятствани от комбинация от прекомерни очаквания и икономически натиск, много трийсет и нагоре годишни са объркани и имат слабо разбиране за критериите за успех в зряла възраст.
Малко повече от половината млади на възраст между 30 и 40 години са били женени към миналата година, според статистическо проучване Дори напускането на родителското гнездо, някога задължителна част от израстването става все по-трудно. Почти 29% от младите на възраст между 30 и 40 години все още живеят с родителите си, спрямо 6% през 1990 г., според данните от преброяването. Повечето от тях казват, че обичат да излизат с партньорите си и да се събуждат с тях в леглото, когато пожелаят.
В резултат на това натискът за родителство не им харесва. Да си родител, дори не се обсъжда…
Светослав Атаджанов