22.11.2024
chenalova

Румяна Ченалова

Нали не мислите, че позицията на Макрон по събитията в Нигер е плод на самостоятелно мислене ?

Опасявам се , че интересите на американските оръжейни корпорации ще се насочат към Африка – за назидание и печалби.

Колонии няма, но неоколониализъм има – във всякакви форми и в това е една от проявите на деволюция на управляващите касти по света.

Мечтаейки за Франция – “ господарка на своята политика “ Шарл Дьо Гол отказа да използва долара в международните сделки като единна парична единица, а на 21 февруари 1966 г. Франция излезе от военната организация на НАТО.По- късно Дьо Гол осъди действията на Израел в Седемдневната война през 1967 г., а после и Виетнамската война.Дьо Гол става основоположник на новата постколониална политика на Франция: политика на културни връзки между франкофонските държави и територии, с което се конфронтира открито с Айзенхауер, а по-късно и с Кенеди.

Днес се случва обратното.Колониите са неофициално политически и икономически придатъци на САЩ, НАТО, ЕС.Изсмукват се ресурси ,мозъци и най- вече пари, Колониите са държави на ишлеме.

Африка се събуди отново.

През 1960 г. („Годината на Африка“) стават независими повече от двадесет африкански държави. Към тях се присъединяват Виетнам и Камбоджа.

Днес , 73 години по – късно Нигер отхвърля икономическата си зависимост от Франция.А Франция на Макрон е НАТО, ЕС и САЩ – всичко срещу което Дьо Гол се е борил.

Ако този велик син на Франция беше жив днес , би се провикнал, както по време на визитата си в Квебек през 1967 год. ‘ “ Да живее свободен Нигер!“

Макрон не е Дьо Гол и никога няма да бъде.

Светът се променя и Африка е част от промяната.

Процесът е неизбежен.

Румяна Ченалова