
Германия притежава вторите по големина златни резерви в света (след САЩ) и съхранява 37% от тях – около 1236 метрични тона, на стойност 113 милиарда евро – в трезорите на Федералния резерв на Ню Йорк. Тези запаси от благороден метал гарантират, че ако някога възникне нужда, Бундесбанк (Централната банка на Германия) ще има достъп до нещо, което може да обърне в щатски долари (или друга твърда валута).
Самата идея, че може да не са в безопасност, би се смятала за абсурдна само до преди няколко седмици, коментира белгийското издание Politico.
Германският таблоид Bild съобщи, че депутатът от Християндемократическия съюз (ХДС) Марко Вандервиц настоява за проверка на германското злато, съхранявано в САЩ.
Още през 2012 г. той неуспешно поиска да инспектира златните запаси като част от усилията да се окаже натиск върху банката или да поеме по-активна роля като попечител, или да репатрира златото в Германия.
„Разбира се, въпросът възниква отново“, каза Вандервиц, цитиран от Bild.
Евродепутатът Маркус Фербер от ХДС също призова за проверка на германското злато, съхранявано в САЩ
„Официалните представители на Бундесбанк трябва лично да преброят кюлчетата и да документират резултатите“, заяви евродепутатът, цитиран от Bild.
Доскоро идеята, че златото, съхранявано в официалните трезори, може да не е в безопасност, беше отричана от фактчекърите като „теория на конспирацията“. Въпреки това, по ирония на съдбата, тази идея беше съживена именно от милиардера и високопоставен представител в администрацията на Тръмп Илон Мъск, който призова за проверка на собствените златни резерви на САЩ.
„Имаме надежден партньор във Федералния резерв в Ню Йорк за съхранението на нашите златни запаси“, каза президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел по време на пресконференция през февруари и добави: „Имам пълно доверие на колегите ни от Американската централна банка.“
Днес над половината от резервите на Бундесбанк се съхраняват в нейните помещения във Франкфурт. Извън САЩ останалите 13 процента се държат в Банката на Англия.