22.11.2024
chenalova

ОТНОСНО НАЗНАЧЕНИЯТ ВРЕМЕННО УПРАВЛЯВАЩ ПОСЛАНИК В КИЕВ

Какво казва служебният министър председател Главчев:

„ От 2 години няма извънреден и пълномощен посланик в Киев. Имаше временно управляващ, но той не беше с дипломатически ранг. Затова обявихме вътрешен конкурс в МВнР, на който никой не се яви. След това г-н Ненчев участва на обявеният външен конкурс и го спечели.“

Какво казва законът :

Дипломатическата служба е специализирана държавна администрация под ръководството на министъра на външните работи, която включва Министерството на външните работи и задграничните представителства на Република България като негови структурни звена.

Как се постъпва в дипломатическата служба – въз основа на публично обявен общ конкурс. Спечелилите конкурса се назначават на длъжност „ стажант аташе“ и след 1 година и успешно взет изпит придобиват най- ниския дипломатически ранг „ аташе“. След това министърът на външните работи го назначава на съответна дипломатическа длъжност. Всеки следващ ранг се придобива при съответен опит и атестация. Най – високият ранг е „ посланик“. Дипломатически служител може да постъпи в дипломатическата служба и чрез конкурс за конкретна длъжност, за която има специфични изисквания за квалификация и опит.

Задграничното представителство на Република България се ръководи от извънреден и пълномощен посланик, като може да се ръководи и от временно управляващ. Въпросът е представлява ли „ временно управляващ“ длъжност, включена в длъжностното разписание съгласно класификатора на дипломатическите длъжности в дипломатическата служба по чл. 42 от ЗДС. И може ли съответно да се проведе конкурс за заемането и. Според мен „ временно управляващ е фактическо състояние, подобно на термина „временно изпълняващ длъжността“. Освен това се касае до ръководна длъжност според класификатора на дипломатическите длъжности , за която задължително се изисква 9 години професионален опит и съответен дипломатически ранг.

Нещо повече, с Виенската конвенция за дипломатическите отношения, ратифицирана 1967год. и на която изрично се позовава чл. 22 от ЗДС, „ако постът шеф на представителството е вакантен или ако шефът на представителството не може да изпълнява своите функции, един временно управляващ действува като шеф на мисия. Името на временно управляващия се съобщава на Министерството на външните работи на приемащата държава или на друго министерство, както е споразумено, или от шефа на представителството, или, ако той не е в състояние да стори това, от Министерството на външните работи на изпращащата страна. В случай, че в приемащата държава не се намира нито един член на дипломатическия персонал на представителството, изпращащата държава може, със съгласието на приемащата държава, да назначи член на административно-техническия персонал да води текущите административни работи на представителството.“

Следователно, твърденията на служебният министър председател, че Ненчев е назначен за временно управляващ в посолството ни в Киев защото временно управляващият нямал дипломатически ранг е несъстоятелно и в противоречие с Виенската конвенция.

Румяна Ченалова