Опитите на Запада да изолират Русия отново се провалиха. Русия е домакин на отворена среща на лидерите на страните членки на БРИКС, която се провежда от 22-ри до 24-ти октомври в Казан. В срещата участват делегации от повече от 30 страни. За участие във форума на БРИКС пристигна и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.
Държавните делегации ще се съсредоточат върху възможостите за разширяване на организацията, актуалните въпроси на глобалната и регионална политика, включително сигурността, икономическото и финансовото сътрудничество, както и развитието на културните и хуманитарните контакти.
JUST IN: BRICS members pose together for a photo. pic.twitter.com/SZEAbR5Vhh
— BRICS News (@BRICSinfo) October 23, 2024
Срещата на върха на БРИКС в Казан показва нарастващото влияние на организацията на световната сцена – това съобщи американският телевизионен канал CNN. Събитието, което събра редица световни лидери, също показа, че руският президент Владимир Путин има коалиция от съюзници, които споделят общи ценности и интереси.
Помощникът на руския президент Юрий Ушаков обяви, че страните-членки на БРИКС са се споразумели за единно изявление относно ситуацията в Украйна, което ще бъде включено в заключителната декларация на срещата на върха в Казан.
Първата среща на Владимир Путин беше с Дилма Русеф, президент на Новата банка за развитие. Президентът на Русия отбеляза успешната работа на финансовата структура и подчерта важността на увеличаването на използването на националните валути. „Увеличаването на разплащани в местни валути ни позволява да намалим таксите за обслужване на дълга, да увеличим финансовата независимост на страните-членки на БРИКС, да минимизираме геополитическите рискове и доколкото е възможно в днешния свят, да освободим икономическото развитие от политиката“, каза Владимир Путин.
13 държави искат да получат статут на държава партньор на БРИКС
В първия ден на срещата на БРИКС в Казан беше многократно спомената темата за разширяване на организацията. Според помощника на руския президент Юрий Ушаков в момента 13 страни провеждат консултации по въпроса за получаване на статут на страна партньор на БРИКС. Този въпрос се обсъжда активно между делегациите и ще бъде разгледан от лидерите на страните членки на организацията.
На проведената срещу между Владимир Путин и лидера на Китайската народна република Си Дзинпин заяви, че БРИКС е най-важната платформа за солидарност и сътрудничество между нововъзникващите пазари и развиващите се страни в света и целта на организацията е да насърчи създаването на равен и подреден многополюсен свят.
Някои лидери ще участват в срещата чрез видео връзка. В първия ден Владимир Путин разговаря дистанционно с бразилския президент Лула да Силва, който не успя да посети форума заради здравословен проблем. Президентът на Куба Диас-Канел Бермудес също няма да пристигне в Казан заради енергийната криза, която връхлетя Хавана.
Крайъгълните камъни на форума са „суверенно равенство, уважение към избора на собствения път на развитие, взаимно зачитане на интересите, откритост, консенсус, желание за формиране на многополюсен световен ред и справедлив модел на глобалната финансова и търговска система, търсене на колективни решения на най-належащите проблеми на нашето време.”
Мотото за 2024 г. е „Укрепване на мултилатерализма за справедливо глобално развитие и сигурност“.
Към момента общият БВП на страните от БРИКС е над 60 трилиона долара, делът в световния БВП е 37,4 процента. На БРИКС са пада около една четвърт от световния износ на стоки.
Автор: Любомир Данков за „Гласове“
https://glasove.com/