23.11.2024
izbori

Пет неудобни въпроса за бъдещите избори, над които всеки трябва да се замисли!

Запътваме се към поредните избори, като всички избори, всеки следващ е по-скъп от предходните. Защо ще питате вие, ами защото провеждането на избори вече е бизнес, който раздава комисионни.

Погледнато реално в организацията на изборите има няколко обикновени дейности, които са достигнали до нивото на църковни ритуали, но всъщност са обикновени дейности от ежедневието.

1. Подготовка на машините за избори: както е известно от изявленията на ЦИК през 2021 и 2022 година, ЦИК е закупила необходимите машини за изборите и те са собственост на държавата. Самите машини представляват обикновени компютри работещи под операционната система Линукс, просто поставени в кутии, които са удобни да бъдат провеждани избори с тях. Машините не притежават нито една секретна технология, тъй като при всеки избор се проверяват от външни експерти. Също така, стана известно от изявленията на ЦИК, че те притежават софтуери за различните видове избори, и не се налага производството на нови софтуери за тези машини. Тези софтуери вече са проверявани поне веднъж и с тях са провеждани избори. Всъщност цялата подготовка на машините за изборите е проверката на машината дали всички нейни части и работят и да се зареди със софтуера за съответният вид избор.

Остава въпроса: Защо само Сиела прави подготовката на машините за изборите, при условия, че машините са собственост на държавата и ЦИК трябва да обяви реална обществена поръчка за това? Защо само Сиела се допуска до машините и защо само на нея се възлага подготовката, след като в България има хиляди ИТ компании, които биха се справили по-добре от книгоиздаващата Сиела?

2. Логистика на машините: В България има над 20 регистрирани логистични компании, от които поне 5 са световни лидери в логистиката, но ЦИК възлага само и единствено на Сиела логистиката, при условия, че самата компания не притежава такава дейност или необходимите камиони. Видно е, че самите машини са опаковани в специални защитни куфари с отпечатан адрес на доставка. Те са пломбирани и запечатани и тяхната логистика на практика е лесна. ЦИК услужливо пренебрегва компаниите които имат не само необходимата логистична техника и софтуерни платформи, но техният 20-30 годишен опит в България. Само Сиела е единственият логистичен експерт по носене на куфари, който ЦИК признава … Защо ? Никъде не са посочени дори формални мотиви за това…

3. Поддръжка на машините по време на избори: както вече знаем, машините за гласуване са обикновени компютри работещи под Линукс, които стартират софтуер за провеждане на изборите – одобрен от екип на МЕУ, обаче, само Сиела може да поддържа машините по време на избори, дори да е видно, че нямат този списъчен състав от техници. Реално Сиела наема техници от други фирми и им заплаща хонорар за да поддържат машините в изборният ден. Въпросът е защо това не си правят самите фирми, чийто персонал ползва Сиела, аз се възлага само на Сиела и други компании нямат шанс да поддържат машините. Защо ЦИК не обявява реална обществена поръчка за това, а след формален конкурс винаги печели Сиела …

4. Броенето на електронният вот: Информационно обслужване е записано в Избирателният кодекс като организация – изчислител на електронният вот, а от изявленията на експертите на МЕУ, стана ясно, че машините за гласуване , след края на изборният ден, записват готов екселски файл във флашките, при това електронно подписан. Този файл съдържа гласовете на хората гласували на тази машина, записани по партии , кандидати и т.н. – т.е. във формат в който се обявяват от ЦИК и е достатъчно просто да се сумират резултатите от всички флашки . Защо тогава е ИО и за какво получава тези огромни средства за всички избори? Толкова ли в ЦИК не могат да си назначат секретарка , която да разбира от ексел , а трябва да плащаме милиони на ИО?

5. Видеонаблюдението: След промяна на Избирателният кодекс, стана ясно, че трябва да има видеонаблюдение в избирателните секции в България, които са малко под 12 000. Секциите в България, с много малки изключения са разположени в училища и общински сгради. В повечето такива сгради вече има инсталирано видеонаблюдение, но вместо да се ползва инсталираното видеонаблюдение, ЦИК изисква да се закупят 12 000 мобилни комплекта, които не само ,че ще бъдат на завишени цени, но и ще се ползват само по време на избори. Вместо да се направи проверка на съществуващите системи, тези които не са повредени или ако липсват да бъдат направени и да така видеонаблюдението по училищата и общините, да се ползва освен за избори, но за нормалната дейност на тези сгради, ще бъдат закупени мобилни комплекти, които да стоят по складовете и да се ползват само по време на изборите… Естествено техническата спецификация е възложена на Информационно обслужване, което ще я предостави на ЦИК, които само да я узаконят…

Остава въпроса: Защо е необходимо на ЦИК видеонаблюдение, различно от инсталираното в общинските училища и сгради ?

През последните 4 години, само Сиела е допусната да провежда избори, независимо, че самата фирма няма капацитет и наема външни специалисти за всички дейности. ЦИК не само не кани професионални фирми за дейностите по провеждане на избори, но и при всеки избор прави така, че Сиела и само Сиела да печели обществените поръчки, и при това обществените поръчки са съобразени с цените на Сиела … ( Сиела дава оферта и ЦИК послушно пуска обществена поръчка спрямо офертата на Сиела) Справка може да се направи в обявените обществени поръчки на ЦИК през 2021 и 2022 година…

Информационно обслужване и само Информационно обслужване пише техническите спецификации на обществените поръчки на ЦИК, те са и консултанти, а често и те са изпълнители. Дори сървърите на ЦИК се намират в ИО, за не се налага ЦИК да търси ИТ специалисти.

При първоначалният избор на изборни машини през 2014 година, Информационно са написали техническата спецификация, която съвсем случайно е дала предимство на Сиела. От тогава не се допуска друг производител на машини, независимо, че Смартматик (производителя на машините) не са нито с най-висок рейтинг, нито са с най-високо технологични машини…

Видно е, че ЦИК имат тежка зависимост от Сиела и Информационно обслужване и просто са използване за междинна „станция“ за разпределение на средствата от държавният бюджет. Видно е, че се прахосват държавни пари за частни интереси и никой не държи сметка. Интересното е в случая, че вече имаме трето служебно правителство управлявано еднолично от президента, което не само не промени тази система направена по време на кабинета Борисов 3, но и повиши добруването на тези две компании…

Изборите си вървят и бюджетите се увеличават, всичко за сметка на данъкоплатеца…

Извода оставям на вас!

Черноризец Храбър

afera.bg