14.11.2024
801175

Ядрена война все още е малко вероятна, защото елитите нито на САЩ, нито на Русия го искат (ако го искаха, отдавна щяха да я започнат).

Но ако такава война се случи, няма да видим никакви „ядрени гъби“.

И въпреки че ядрената война е представена точно така във всякакви книги и холивудски филми, всичко това не е нищо повече от артистичен похват за по-голяма „показност“.

Първо, по принцип е невъзможно да се „види“ ядрена гъба.

Опитвали ли сте някога да гледате заваряване с електрожен без защитна маска?

Така че по време на ядрена експлозия яркостта на светкавицата е стотици и хиляди пъти по-силна. Силата на светлинния поток там е такава, че възпламенява всичко, овъглява дървени повърхности и разтапя пластмаса. Е, хората просто се изпаряват…

Не напразно светлинното лъчение се счита за отделен увреждащ фактор на ядрен взрив, наред с взривната вълна и радиоактивното замърсяване на района.

Така че, дори ако ядрените гъби наистина биват „посадени“ по време на ядрена война, никой нямаше да ги види…

Може би, „ядрената гъба“ е измислица? Какво ще кажете за многобройните видеоклипове на тестове от Студената война? Там всичко това се вижда ясно! Е, такива кадри са получени със специални камери чрез специални филтри, които работят като маската на заварчик – т.е. те силно „затъмняват“ входящата светлина и следователно лещите на камерата не прегарят от мощния светлинен поток.

Но дори и да погледнете на ядрена война през такава камера, няма да видите никакви характерни „гъби“. Защото:

второ: „ядрените гъби“ се образуват семо при наземна експлозия

Всъщност „гъбата“ е присъща не само на ядрената експлозия, но и като цяло на всяка експлозия, дори при новогодишната заря.

Но има едно условие: за да се образува „гъбата“, експлозията трябва да се случи на, или близо до повърхността на земята.

Най-обикновената експлозия на най-обикновения снаряд прави точно същата „гъба“, на само че малка.

Нека сега не навлизаме във физиката на процеса, нека просто се съгласим, че всяка експлозия близо до повърхността предизвиква образуването на „гъба“. Просто ако зарядът е слаб, тогава гъбата се оказва малка и съществува само за няколко секунди.

Мощността на ядрената бомба е такава, че нейната „гъба“ расте на километри нагоре и съществува доста дълго време – няколко минути или дори повече.

Само правилото „експлозията трябва да е близо до повърхността“ не се отменя в този случай. Ако атомна бомба избухне на земята, тогава всички атрибути ще присъстват там – както „гъбата“, така и огромен кратер на мястото на експлозията.

Но е малко вероятно някой да взриви атомна бомба до повърхността на земята. За да се причинят максимални щети, ще има експлозии в атмосферата, на голяма надморска височина.

Например в Хирошима бомбата избухна на височина около 600 метра от земята. Там имаше малка „гъба“, защото… 600 метра все още е „близо“ до повърхността.

Съвременните бомби, които имат много по-голяма разрушителна мощ, са предназначени да експлодират във-високи слоеве на атмосферата.

Защо експлозията в атмосферата, а не на земята?

Всичко произлиза от вредните фактори на ядрената експлозия. Има 5 основни:

1. Светлинно излъчване

2. Електромагнитно излъчване

3. „Радиоактивна “ (проникваща радиация)

4. Радиоактивно замърсяване на района

5. Взривна вълна

Както можете да видите, 3 от 5 фактора са всички видове радиация.

И така, за по-голяма простота, нека си представим, че атомната бомба е електрическа крушка, която излъчва светлина (Излъчва я, разбиа се).

И сега трябва да използвате тази електрическа крушка, за да осветите повърхността на стаята колкото е възможно повече.

Ако поставите крушката на пода, ефектът няма да е добър. Многобройни предмети ще създават дълги сенки, което ще направи стаята слабо осветена.

Ето защо обикновено окачваме крушки на тавана. По този начин осветлението работи много по-добре.

Същото се случва и при атомна експлозия. Ако я произвеждате близо до земята, ефектът ще бъде слаб, т.к радиацията няма да може да се разпространи нормално: поради сгради, гори и дори нагънат терен. Следователно, за да може радиацията да покрие максималната площ, ядрената експлозия, като електрическата крушка, трябва да бъде „окачена“ по-високо:

Между другото, същото се отнася и за двата други увреждащи фактора на ядрен взрив – радиоактивно замърсяване и взривна вълна.

Радиоактивните частици ще покрият много по-голяма площ, ако бъдат „разпръснати“ на височина, където незабавно се поемат от вятъра.

А взривна вълна от голяма височина ще обхване по-голяма площ. Да, голям кратер няма да се образува, но взривната вълна ще премине като желязна коса през целия град. Как например е изглеждала Хирошима преди и след експлозията:

След експлозията липсва кратер, но градът е изгладен като с ютия.

Така се оказва, че за максимален ефект ядрените бомби ще експлодират високо над земята и това ще бъде по-вероятно да се възприеме като „второ слънце“ (огромна светеща топка), а не като гъба.

Въпреки че и тук има изключения. Ако атомна бомба трябва да унищожи определен (подземен) обект, например ракетна шахт,а или подземен команден бункер, тогава да, експлозията ще бъде извършена на земята (тъй като вече няма да има за цел покриване на голяма площ, целта ще бъде да се причинят максимални щети в дадена точка).

Следователно там ще расте „гъба“. И дори можете да я видите със собствените си очи, но от много голямо разстояние (за да не получите изгаряне на ретината). Толкова голяма, че гъбата ще бъде по-малка от фалангата на малкия пръст на една ръка разстояние.

Светослав Атаджанов