На схемата долу се вижда какви са прогнозите на Международния валутен фонд и световната банка за развитие на глобалната икономика. Дори и на най-големите лаици трябва да стане ясно, че независимо от тоновете пропаганда в полза на запада, светът вече не може да бъде еднополюсен.
Постепенно западът губи водещата си роля. Данните за сетен път ни показват, че няма нищо вечно. Както в XVIII и XIX век Европа, а после и САЩ буквално смазаха тогавашни икономически гиганти като Индия и Китай, така днес тези гиганти, заедно с няколко нови такива, са се събудили и се превръщат в първостепенни глобални играчи.
Тезата на Франсис Фукуяма, че западната пазарна икономика и либерална демокрация са своеобразен връх и край на историята и че оттук нататък все ще е така, окончателно умря!
Идва нов, многополюсен свят. Необританската империя (САЩ, Великобритания, Канада, ЕС…) е принудена да се откаже от плановете си за глобално господство. Затова пред света днес има две възможности:
1. Западът да продължи да брани илюзията си, че е незаменим глобален лидер и да я брани дори с цената на световна ядрена война и унищожение на цивилизацията
2. Всички геополитически играчи да седнат на масата за преговори и да конструират нов свят, базиран на сътрудничество и взаимно уважение в името на развитието на цивилизацията.
Близките 10 години ще покажат по кой път ще тръгнем. Това десетилетие ще бъде или началото на нова ера или ще е край на Иван Спирдоновстолетията на развитие и прогрес.
Живеем в интересни времена…
Иван Спирдонов